Apple po investon edhe në Kinë

1

 

Apple po ndërton një qendër kërkimesh të sajën në Kinë, në tregun më të madh konkurrent, ku shefi ekzekutiv, Tim Cook, tha të Martën se qendra e re do të ndërtohet në fund të këtij viti.

Lajmi nga Apple vjen pasi kreu i industrisë dhe teknologjisë në Kinë i tha Cook në Maj se ai shpresonte se do të krijonin një bashkëpunim së bashku në fushën e kërkimit dhe zhvillimit të sigurisë telefonike.

Shitjet e iPhonëve në Kinë gjatë këtyre viteve kanë paraqitur luhatje jo të qëndrueshme, megjithatë Cook është i bindur në investimin që do të bëjë kompania në qytetin e Beijing pas një marrëveshje të mëparshme të suksesshme me vlerë 1 milionë dollarë që ai kishte më të njëjtën kompani.

Duhet përmendur që dhe kompani të tjera duke përfshirë Microsoft dhe Qualcomm kanë bërë investime të shumta në Kinë, por me rezultate të miksuara.

(Herë të lexuara: 36)

About Edla Zaganjori

Check Also

Si të zbuloni nëse celulari juaj po përgjohet

A ju ka ndodhur shpesh të mendoni se dikush po ju përgjon me anë të telefonit tuaj ? …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *