Sulmohet llogaria e drejtorit të Google Sundar Pichai

Sundar-Pichai-ceo-of-google

Drejtori i Google Sundar Pichai duket se kanë qenë shënjestra e fundit e Ourmine, grupi i cili mori përgjegjësinë për hakimin e llogarive në mediat sociale të Mark Zuckerberg  këtë muaj. Grupi bëri disa postime në llogarinë e Pichai-t në Twitter,  duke u transmetuar kështu për 508,000 ndjekësit e tij, nga llogaria e tij Quora, dhe pohoi se i ka hakuar të dyja llogaritë, atë  të Zuckerberg dhe të Pichai-t.

Megjithatë, ndryshe nga hakimi i faqes së  Zuckerberg, ku hyrja në llogaritë e tij erdhi duke përdorur një fjalëkalim të marrë nga rrjedhjet masive të të dhënave nga LinkedIn,  aksesi në llogarinë e drejtorit të Google Pichai duket se ka ardhur nëpërmjet një dobësie në fund të faqes së internetit “pyetje dhe përgjigje”. Ourmine pretendon se e ka raportuar këtë dobësi të Pichai-t , por pa përgjigje, sipas The Next web.

Në këto momente llogaria e drejtorit të Google duket është kthyer në normalitet. Pichai dhe Google nuk i janë përgjigjur një kërkese për koment, në lidhje me hakimin e faqes së internetit.

(Herë të lexuara: 74)

About Ardit Miraka

Check Also

Fosilet japin të dhëna për prejardhjen e njeriut

Ekipi shkencor që në vitin 2015 , zbuloi një të afërm të lashtë me njeriun, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *