Auto

Gjermania i tërheq vëmendje Teslës për autopilotin e saj.

Ministri gjerman i Transportit Alexander Dobrindt i ka kërkuar Teslës për të ndaluar reklamat e automjeteve e saj elektrike të cilat kanë një funksion autopilot, sepse kjo mund të çoj në keqinterpretime duke kuptuar që nuk është e nevojshme vëmendja e shoferëve. Një zëdhënëse për ministrinë konfirmoi se Autoriteti Motorik i Transportit Federal (KBA) kishte shkruar kërkesën për Tesla. Zëdhëndësja …

Lexo me tepër

Makina Elektronike e Maseratit do të jetë gati në 2020.

Prodhuesit e makinave duket se po e marrin seriozisht konkurencën për të ndërtuar makina elektronike.Shumë prej sipermarrësve kanë konfirmuar se së shpejti do të kenë plane për të prodhuar makina elektronike.Maserati është një nga të listuarit. Një divizion i Fiat chrysler ka konfirmuar se makina elektrike Monserati  ka për të ardhur në vitin 2020. Maserati është një prodhues makinave i …

Lexo me tepër

iTank: “Motorri praktik me tre rrota”

Këtë javë në Kickstarter ka filluar fushata për skuterin Doohan EV3 iTank e sjellë nga Kartik Ram, i njëjti që ndërtoi edhe biçikletën elektrike në pranverë të këtij viti. Ja detajet e iTank të dhëna nga Ram në një intervistë: Motori i saj shkon nga 0-45 km/h vetëm në 4.6 sekonda (shpejtësia maksimale)Bateritë e tij me litium-joni mund të mbajnë …

Lexo me tepër

Këto sisteme do të udhëtojnë me një shpejtësi prej 1,198 km/h

Ka lindur në Amerikë, por duket së do të zhvillohet në një vend tjetër teknologjia e transportit të shpejtësisë super të lartë, ajo që do të përdorim në të ardhmen. Hyperloop quhet koncepti ambicioz i Elon Musk që u ideua që në vitin 2013 dhe të të ndërtohet në Indi. Kompania e tij është duke testuar tashmë një model të …

Lexo me tepër

A keni parë ndonjëherë rrugë me panele diellore?

Në vitin 2014, në  një zonë të Holandës,  u hap një  rrugë me panele diellore dhe pavarësisht problemeve ka gjeneruar rreth 3,000kwh energji, mjaftueshëm për të përballuar nevojat e një familje mesatare për gjatë një vitit. Ky projekt ka kushtuar 5 milionë euro dhe do të përdorët nga rreth 2 mijë shoferë në ditë, për një periudhë 2 vjeçare testimi. …

Lexo me tepër

“Makina fluturuese” nga Google

Google po bën përmirësime të mëdha me teknologjinë e tij që nga makinat që ecin vetë e deri në mjetet fluturuese.Tani Google ka një super projekt të ri:Makinën fluturuese. Përfaqësuesi i Google Larry Page ka nxjerrur në dritë një projektin e ri Kitty Hawk Flyer, një mjet fluturues i clili është i aftë të mbajë një person dhe të shkojë …

Lexo me tepër

Nga dronët tek robotët e armatosur,marina teston armë të teknologjisë së fundit

ë tokë, në ajër dhe në ujë Marina e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në kampin Pendleton janë duke u trajnuar për gjeneratën e së ardhmes.Carter Evans ka bërë një intervistë me një nga drejtuesit atje.Duket se Amerika po avancon në teknologjinë e armëve. Dikur vriteshin shumë njerëz në luftë, por tani është gjetur zgjidhja që në vend të ushtarëve …

Lexo me tepër

Një ëndërr për të pushtuar qiejt është bërë realitet

Areomobil ka testuar makinën e saj fluturuese dhe vëzhguesit thonë që ishte një ndër gjërat më të bukura që kishin parë. Kjo makinë e teknologjisë së fundit në të ardhme do të pushtojë qiejt me shpejtësinë dhe stabilizitetin e saj për të fluturuar.Kjo makinë mbi 1 000 000 $ kërkon vetëm një areoport dhe një liçensë piloti për tu vënë …

Lexo me tepër

Tuneli i parë në botë për anije

Në Norvegji pritet të ndërtohet tuneli i parë në botë për anije. Ky tunel do të jetë një ndër zhvillimet më të mëdha akitekturor dhe do ndihmojë shumë në transport.Ai parashikohet të ndërtohet në vitin 2025 dhe pritet të jetë i pari tunel që lejon anijet të udhëtojnë përmes një mali.Me një gjatësi prej 1700 metër ky tunel do të …

Lexo me tepër

Droni që shpëton jetë

Një kompani ka krijuar një dron të ashtëquajtur dron humanitar i cili dërgon ilaqe në vende të ndryshme.Kjo kompani në bashkëpunim me disa kompani të tjera në Filipine që merren me ndërtimin e paisjeve mjekësore, kanë ndërtuar një dron që do të shërbejë shumë në mjeksinë moderne. Zakonisht këto dronë do të përdoren në luftë por do të kenë edhe …

Lexo me tepër

Duke rrotulluar rrotat e kësaj karroce me rrota prapa për një arsye të çuditshme e bën të eci përpara?!

Një kompani ka krijuar një karrige me rrota që e bën më të lehtë për personat që e përdorin, të ecin përpara.Kjo karrige me rrota e quajtur RoChair ka një sistem të ndryshëm lëvizje në krahasim me karriget e tjera.Kjo kompani ka rijuar këtë sistem lëviyje sepse është më e lehtë për duart dhe shtyllën kurrizore t’i shtyjnë rrotat në …

Lexo me tepër