Kompjuterë

Maingear Axess HD Gamer: Core i7, GeForce 9800 GT dyshe dhe Phantom Lapboard

“Maingear” ka bërë të ditur një kompjuter personal të ri, që nuk e vendosë dot nëse është për lojtarët apo për entuziastët HTPC (teatri shtëpiak në kompjuterin personal).“Maingear Axess HD Gamer” ka paraqitjen e tij në dhomën tuaj të ndenjjes, dhe përdor një kasë alumini me profil të ulët; sidoqoftë brenda tij ndodhet një procesor Intel Core i7, deri në …

Lexo me tepër

Sony VAIO NW i ri me lexues Blu-ray

Sony njoftoi hedhjen në treg të një kompjuter portativ VAIO, seria NW, me një monitor 15.5-inç WXGA XBRITE, procesor 2GHz Intel Core 2 Duo P7350 dhe një lexues fakultativ Blu-ray. Sony VAIO NW gjithashtu ka një çmim konkurrues: modeli standard është 800$, ndërsa shtimi i lexuesit Blu-ray i shton çmimit edhe 80$. Specifikat e tjera përfshijnë një kartë grafike fakultative …

Lexo me tepër

Dell bën 3 milionë dollarë në shitjet Twitter

Thjesht sepse Cicërima (Twitter) nuk di të bëjë para nuk do të thotë se kompanitë nuk po mësojnë si të bëjnë para nga Twitter.Dell tha të enjten se kishte bërë 3 milionë dollarë në shitje që vinin nga shërbimi i mikroditarit në një mënyrë apo në një tjetër qëkur filloi të shpërndahej në Twitter.Qëkur Tregu Dell filloi të cicëronte marrëveshje, …

Lexo me tepër

Update i ri në Cortana-ën e Windows 10

Vitin e kaluar kur programi Cortana u paraqit për herë të parë pati shumë sukses dhe mundi t’ia kalonte edhe inteligjencës së Siri. Për ata që nuk e dinë Cortana është një program inteligjence artificiale e cila mund t’ju ndihmojë të kërkoni më lehtë informacione apo të flisni me të. Në konferencën tjetër të Microsof Bulid, thuhet që do të …

Lexo me tepër

A është i mundur turizmi në Hënë?

Kemi parë shumë herë në filmat fantashkencë njerëz që jetojnë në Hënë, krijojnë pallate të mëdha etj.Tashmë turizmi në Hënë huk është më fantashkencë.Elon Musk i SpaceX ka zbuluar se kompania private e udhetimeve hapesinore ka ne plan te coje dy turistet e pare ne nje udhetim jashte planetar qe do i coje udhetaret deri mbrapa henes, e pastaj serish ne …

Lexo me tepër

Tani mund të luani Minecraft në Nintendo Switch

Minecraft mbërrin më në fund tek Nintendo Switch, tani me ndryshime të reja.Prodhuesit e Minecraft po bashkëpunojnë me Nintendo për të shtuar upgrade të rinj në lojë qe priten të jenë me dizajnin Mario.Priten të përfshihen 40 karaktere nga lojrat Mario.Për përdoruesit e rinj pritet që t’u jepen shpërblime.

Lexo me tepër

Tableti i ri Mi Pad 3

Xiaomi Mi Pas 3 më në fund pritet të vijë në treg.Mi Pad 3 vjen me ekranin prej 7.9 inç që ka rezolucion prej 2048×1536  pikselësh. Procesori fuqizues është MediaTek MT8176 përderisa kapaciteti i RAM memories është 4GB.Mi Pad 3 përfshin hapësirën ruajtëse prej 64GB, baterinë me 660 mAh dhe dy kamerat.Pritet që ky tablet të shitet me një sasi shumë …

Lexo me tepër