Elektronikë

I pari lexues Blu-ray Curtis Mathes CMMBX130 për 99$

Lexues të rinj Blu-ray po dalin përditë siç duket, por nuk kemi parë ndonjë që të ishte poshtë kufirit të 100$. Por tani duket se jemi me fat me ofertën e fundit të Curtis Mathes, CMMBX130. I ofruar nga Meijer, lexuesi i ri Blu-ray mund të lexojë disqe Blu-ray 1080p dhe DVD të rregullta. Pjesët dalëse përfshijnë një audio digjitale optike, një …

Lexo me tepër

Bëhet publike shufra RAM DDR3 e Samsungut 32GB

Me sa duket, Samsungu ka bërë diçka krejt të ndryshme sot duke shpallur shufrën e tij të RAM DDR3 32GB. Në fakt, kompania pretendon se është RAM-i parë DDR3 32GB, ndonjëherë, i cili është shumë mbresëlënës. Kjo realizohet duke përdorur procesin 50-nanometër që e bën këtë gjë të mundur. Më pas, qarqet e memories 16GB vendosen në të dyja anët …

Lexo me tepër

Kingston zbulon disqet flash DataTraveler 128GB

Kingston shpalli dje një seri të re disqesh flash të quajtur DataTraveler 200, të cilët kanë një kapacitet prej 128GB për herë të parë. Modelet e tjera janë 32GB dhe 64GB, duke e kompletuar hijshëm linjën. Veçoritë e këtyre disqeve flash janë edhe siguria nëpërmjet programit Password Traveler (Fjalëkalimi Udhëtar). Ata kanë një strukturë pa kapak me një lidhëse USB …

Lexo me tepër

WD ofron diskun e ngurtë 4TB “My Book Studio Edition II”

Western Digital (WD) të martën shpalli diskun e ri të ngurtë të jashtëm “My Book Studio Edition II” me një kapacitet katër terabajt (TB). Ai mund të blihet për 650$.Disku i ngurtë My Book Studio Edition II vjen i pajisur me një mekanizëm të brendshëm me 2 disqe të ngurtë prej 2TB. Ai lidhet me një Mac duke përdorur Serial …

Lexo me tepër

Update i ri në Cortana-ën e Windows 10

Vitin e kaluar kur programi Cortana u paraqit për herë të parë pati shumë sukses dhe mundi t’ia kalonte edhe inteligjencës së Siri. Për ata që nuk e dinë Cortana është një program inteligjence artificiale e cila mund t’ju ndihmojë të kërkoni më lehtë informacione apo të flisni me të. Në konferencën tjetër të Microsof Bulid, thuhet që do të …

Lexo me tepër

Tani dronët do të gjuajnë kafshë për ju

Me zhvillimin e teknologjisë janë shpikur shumë paisje duke theksuar dronët.Airspace ka krijuar një dron të automatizuar i cili gjuan zogj nga ajri.Ky dron merr të dhënat nga celulari juaj dhe i vihet në ndjekje presë.Kur i afrohet presë ky dron lëshon një rrjetë dhe ka aftësinë ta zë prenë e gjallë.Për ta parë këtë dron në veprim mund të …

Lexo me tepër

A është i mundur turizmi në Hënë?

Kemi parë shumë herë në filmat fantashkencë njerëz që jetojnë në Hënë, krijojnë pallate të mëdha etj.Tashmë turizmi në Hënë huk është më fantashkencë.Elon Musk i SpaceX ka zbuluar se kompania private e udhetimeve hapesinore ka ne plan te coje dy turistet e pare ne nje udhetim jashte planetar qe do i coje udhetaret deri mbrapa henes, e pastaj serish ne …

Lexo me tepër

Rilançohet Note 7

Tableti i shumëpërfolur i Samsung i cili u shua përkohësisht për shkak të zjarrit që shkaktonte me baterinë, Galaxy Note, përkatësisht varianti 7R do të rilançohet në Korenë e Jugut dhe tani duket sikur i njëjta gjë do të ndodhë  edhe në Kinë.Tableti është një version i rinovuar i Galaxy Note 7 dhe përmban një bateri më të vogël 3200 …

Lexo me tepër

Google vjen me një celular të ri , por cili do të jetë ai?

Pas  Pixel dhe Pixel XL , Google thuhet se është duke punuar në tre telefona të rinj, njëri prej tyre është: Google Taimen  Muajin e kaluar janë kuptuar emrat e këtyre pajisjeve së bashku me faktin që do të kenë një  procesor të ri, atë Snapdragon 835.Ky model do të ketë memorie RAM prej 4GB,e njejtë sikur modelet Pixel të …

Lexo me tepër