Horoskopi Kinez 2021

Doni te dini cfare thote horoskopi kinez 2021 per shenjen tuaj te horoskopit? Ne faqen tone mund te lexoni horoskopin per shenjen tuaj dhe te mesoni se si do jete per ju ky vit.

Viti i Ri kinez nis më 16 Shkurt të këtij viti.

Data ekzakte ndryshon çdo vit, sepse origjinën e ka 2600 vjet para Lindjes së Krishtit, kur njerëzit ndiqnin kalendarin hënor.

Mbrëmjen e Vitit të Ri Kinez familjet mblidhen bashkë për darkë dhe është një prej vakteve më të rëndësishme të vitit. Në këtë datë njerëzit udhëtojnë nga çdo cep i globit për të qenë me familjen e tyre dhe përllogaritet se kinezët bëjnë rreth 3 miliardë udhëtime nga Shkurti në Mars.

Ky vit i ri kinez do të jetë viti i qenit.

Por si ta zbuloni shenjën tuaj të zodiakut?

Zodiaku kinez ka 12 shenja, që rrotullohen çdo 12 vite hënore.

Shenjat e zodiakut kinez janë qeni, gjeli, majmuni, dhia, kali, gjarpri, dragoi, lepuri, tigri, bualli, miu dhe derri.

Shenja e zodiakut vjen nga viti që keni lindur.

Viti i Ri Kinez lëviz mes 21 Janarit dhe 20 Shkurtit, ndaj nëse keni lindur në Janar apo Shkurt, mund t’ju duhet që të kontrolloni se cilës shenje i përkisni.

Kalendari Kinez

Megjithatë, në vija të përgjithshme këto janë shenjat.

Qeni: 2018, 2006, 1994, 1982, 1970, 1958, 1946, 1934, 1922, dhe 1910

Gjeli: 2017, 2005, 1993, 1981, 1969, 1957, 1945, 1933, 1921, dhe 1909

Majmuni: 2016, 2004, 1992, 1980, 1968, 1956, 1944, 1932, 1920, dhe 1908

Dhia: 2015, 2003, 1991, 1979, 1967, 1955, 1943, 1931, 1919, dhe 1907

Kali: 2014, 2002, 1990, 1978, 1966, 1954, 1942, 1930, 1918, dhe 1906

Gjarpri: 2013, 2001, 1989, 1977, 1965, 1953, 1941, 1929, 1917, dhe 1905

Dragoi: 2012, 2000, 1988, 1976, 1964, 1952, 1940, 1928, 1916, dhe 1904

Lepuri: 2011, 1999, 1987, 1975, 1963, 1951, 1939, 1927, 1915, dhe 1903

Tigri: 2010, 1998, 1986, 1974, 1962, 1950, 1938, 1926, 1914, dhe 1902

Bualli: 2009, 1997, 1985, 1973, 1961, 1949, 1937, 1925, 1913, dhe 1901

Miu: 2008, 1996, 1984, 1972, 1960, 1948, 1936, 1924, 1912, dhe 1900

Derri: 2007, 1995, 1983, 1971, 1959, 1947, 1935, 1923, 1911, dhe 1899

Horoskopi kinez bazohet në një cikël 12 vjeçar, ku çdo kafshë përfaqëson një vit të caktuar. Shenjat e horoskopit kinez përcaktohen nga viti i lindjes.

Sipas folklorit kinez, renditja e këtyre shenjave u vendos nga një garë midis një demi dhe një miu të zgjuar, ku ky i fundit fitoi dhe garën. Për këtë arsye miu është kafsha e parë e horoskopit e cila pasohet nga demi.

2021 është viti i buallit dhe mendohet se të lindurit në këtë shenjë do të kenë një vit të mbarë plot fat dhe mundësi. Sipas horoskopit kinez, viti i lindjes tregon më shumë se sa thjeshtë moshën tuaj.

Kinezët mendojnë se kafsha që përfaqëson datëlindjen tuaj ka një influencë të madhe në personalitetin, marrëdhëniet dhe fatin tuaj.

Lexoni cilës shenje i përkisni dhe cilat janë karakteristikat tuaja:

Miu: Njerëzit e lindur në këtë vit janë të zgjuar dhe plot sharmë. Ata janë kurioz nga natyra dhe motivohen shumë nga paratë.

Demi: Të lindurit e kësaj shenje janë këmbëngulës dhe të çiltër. Ata kanë shumë besim te vetja dhe duken shumë kokëfortë.

Tigri: Tigrat janë të guximshëm dhe të pavarur. Ata respektohen për mendimet e tyre të thella dhe veprimet e guximshme, por shpesh ata mburren kur arrijnë diçka.

Lepuri: Njerëzit që i përkasin kësaj shenje janë të dashur nga pjesa tjetër sepse ata janë të sinqertë dhe shmangin konfliktet. Edhe pse janë të ndjeshëm, ata nuk janë shumë të shkathët dhe kjo gjë i bën ata të humbasin shumë mundësi.

Dragoi: Dragoi është një shenjë e fuqishme. Njerëzit e kësaj shenje janë energjik dhe nervoz. Ata e urrejnë hipokrizinë dhe thashethemet dhe ndonjëherë mund të jenë pak arrogant dhe të paduruar.

Gjarpri: Gjarpërinjtë janë simboli i urtësisë dhe mençurisë. Konsiderohen si persona me humor dhe të talentuar në letërsi dhe art. Megjithatë gjarpri mund të jetë tepër i dyshimtë dhe kjo gjë e bën atë paranojak.

Kali: Njerëzit e kësaj shenje janë zemër-gjerë dhe të shoqërueshëm. Pavarësia është një ndër pikat e tyre më të forta, por ndonjëherë ata janë të sinqertë më shumë seç duhet me të tjerët.

Dhia: Dhisë i pëlqen të qëndrojë vetëm dhe të mendoj. Ajo është krijuese dhe e vlerëson artin. Edhe pse ajo është kursimtare dhe e kujdesshme, shpesh është e pavendosur.

Majmuni: Njerëzit e lindur në shenjën e majmunit iu pëlqen t’i bëjnë të tjerët për të qeshur. Ata janë energjikë dhe gazmor, por ndonjëherë e humbasin kontrollin.

Gjeli: Gjelat janë të ndershëm, të vëmendshëm dhe punojnë fort. Ata rrallë besojnë te të tjerët dhe kjo gjë i bën të jenë të paduruar kur kanë të bëjnë me të tjerët.

Qeni: Njerëzit që janë në shenjën e qenit janë shumë besnik dhe dinë të ruajnë sekrete. Ata nuk frikësohen nga vështirësitë e jetës por shpesh ata kanë tendencën të shqetësohen më shumë seç duhet.

Derri: Njerëzit e kësaj shenje janë të mirë dhe të sjellshëm. Ata i falin gabimet e të tjerëve, por shpesh kjo i bën të duken naivë dhe lehtësisht të manipulueshëm.

Horoskopi Kinez Miu


Zodiaku kinez është ironik i pamëshirshëm në faktin se shenjat e vitit në çdo shenjë janë të prirura të jenë me më pak fat. Meqenëse viti 2020 është viti i Miut, njerëzit nën këtë shenjë mund të ndjehen sikur kanë një re të errët që po tundet mbi kokat e tyre. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se kjo është kryesisht çështje perspektive. Viti i Miut Metalik është i mbushur me mundësi për sukses për të gjithë, kështu që mos lejoni që ankthi ose negativiteti ta prishë atë që mund të arrini gjithsesi.

Horoskopi Kinez Bualli


Ata që lindin nën shenjën e Kaut janë të besueshëm dhe të fortë, por nganjëherë qëndrueshmëria e tyre i bën ata pak kokëfortë. Kjo mund të paraqesë një problem gjatë një viti që drejtohet nga elementi Metal pasi Metali është gjithashtu i ashpër dhe i palëkundur. Suksesi dhe fati janë ende gati dhe duke pritur për Kaun në vitin 2021, por njerëzit e kësaj shenje të zodiakut kinez do të duhet të jenë më fleksibël për të arritur gjëra të mëdha këtë vit.

Horoskopi Kinez Tigri


Si shenjë fuqishme, aventureske dhe pasionante, Tigri duhet të gëzojë fat të madh në vitin 2021. Këtë vit ka të bëjë me gatishmërinë për të ndërmarrë kapërcimin në territore të reja, të pashpjeguara, dhe Tigri është gati të kërcej. Do të jetë një vit i mbarë për këtë shenjë, për aq kohë sa ata nuk do të përfshihen në shumë skenarë me rrezik të lartë dhe do të veprojnë me mend në kokë.

Horoskopi Kinez Lepuri


Lepuri është një shenjë e zodiakut e rafinuar, e ndjeshme dhe më tepër e rezervuar. Në një vit që çmon aftësinë për të futur veten në botë dhe për t’u përfshirë në përvoja të reja, Lepuri mund të përfundojë duke u ndjerë pak i pakëndshëm. Nevoja e Lepurit për paqe dhe qetësi mund t’i pengojë ata të dalin jashtë dhe të përfitojnë plotësisht nga ky vit i mbarë.

Horoskopi Kinez Dragoi


Dragonjtë janë të ndezur, të egër dhe karizmatikë. Ata duan qëë në çdo mundësi të shkëlqejnë, dhe viti i Miut Metalik u jep atyre mundësi të bollshme. Dragoit do të jenë lartë këtë vit, por këtu qëndron edhe rreziku i mundshëm. Dragons mund të bien lehtë, prandaj sigurohuni që të mbani një nivel relativisht të lartë të vetëdijes para se gjërat të dalin jashtë kontrollit.

Horoskopi Kinez Gjarpri


Gjarpri është një karakter kompleks: bujar, por dinak, i kujdesshëm por i mprehtë. Fokusi i vitit 2021 për Gjarprin do të jetë në marrëdhëniet, si ato profesionale ashtu edhe ato personale. Se si i kultivoni këto marrëdhënie do të përcaktojë se sa larg jeni në zbulimin e vetvetes tuaj të vërtetë dhe atë që përfundimisht dëshironi të bëni në jetë.

Horoskopi Kinez Kali


Kuaj do të ketë problemin e kundërt që Lepuri do të ketë në vitin 2021. Kur Lepuri natyrisht do të jetë i kujdesshëm në lidhje me perspektivat e reja që shfaqen në vitin e Miut Metalik, Kali ndoshta do të jetë shumë i etur. Ky vit ka implikime pozitive për të gjithë, por Kali do të duhet të sforcojë e të kalojë disa emocione të tepërta në mënyrë që të korr këto përfitime. Sidoqoftë, Kali gjithashtu ka një ndjenjë të admirueshme të pavarësisë, e cila do të jetë e dobishme kur të përpiqeni të ndërmerrni përgjegjësi të reja.

Horoskopi Kinez Dhia


Dhia (ose Delja) është e butë, pasive dhe e orientuar nga familja. Me durimin e tyre të qëndrueshëm, ata që lindin nën këtë shenjë të zodiakut kinez do të jenë në gjendje të lundrojnë deri në vitin 2021 me probleme minimale. Mos lejoni që dashuria juaj për paqen dhe stabilitetin të qëndrojë në rrugën e ndryshimit dhe mundësive të arta.

Horoskopi Kinez Majmuni


Majmuni është argëtues dhe dalës, por viti i Miut ‘metalik’ do kërkojë më shumë durim dhe rregullësi për të arritur sukses. Njerëzit me këtë shenjë të zodiakut kinez do të kenë vështirësi në vitin 2021 nëse nuk gjejnë një mënyrë për t’u përqendruar. Por Majmuni nuk është budalla. Pasi të jenë në rrugën e duhur, do kenë mençurinë dhe shkathtësinë për të ndjekur dhe për të bërë që gjëra të mira të ndodhin.

Horoskopi Kinez Gjeli


Gjeli është një version më i bazuar dhe i drejtpërdrejtë i Dragoit. Kjo shenjë e zodiakut kinez është krenare dhe i pëlqen ta tregojë, por të qenit shumë të përqendruar në vetvete nuk do t’i çojë ata askund këtë vit. Suksesi në vitin 2021 për këtë shenjë do të gjejë spirancën në marrëdhëniet e tij. Zmadhoni dhe përqendrohuni në pamje më të madhe, si dhe tek nevojat e të tjerëve, dhe do ta gjeni veten të pasuruar.

Horoskopi Kinez Qeni


Qeni është një tjetër shenjë e zodiakut kinez që do të ketë një vit mjaft të lehtë. Në kohën e fillimeve të reja, gjithçka që duhet të bëni është të ndiqni natyrën tuaj të mirë. Nëse dëshironi diçka, shkoni e merreni dhe bëjeni në mënyrë të ndershme, shoqërore dhe besnike gjatë rrugës. Ju jeni një person i parimeve dhe nuk keni pse të sakrifikoni ato parime për të arritur atje ku dëshironi të jeni.

Horoskopi Kinez Derri


Urime! Viti i Derrit të Tokës, 2020, ka mbaruar! Kjo do të thotë që problemet e djeshme nuk duhet të ndikojnë në shenjën e Derrit ndërsa ecën përpara. Si të gjitha shenjat gjatë këtij viti të Miut metalik, njerëzit në këtë shenjë të zodiakut kinez do të gjejnë gëzim dhe fat të mirë si rezultat i karakteristikave të tyre më të mira: inteligjencës, mirësisë dhe ndershmërisë. Sidoqoftë, Derri duhet të kujtojë gjithmonë se jo të gjithë do t’i përgjigjen mirësisë dhe punës së palodhur. Sigurohuni që të mbani mendjet tuaja vetëm për ju që të mos e merrni si të mirëqenë.