Kristalet Shëruese per cdo shenjë të Horoskopit

Jeni të interesuar te blini kristale dhe jeni të mbingarkuar nga numri i madh i zgjedhjeve? Zgjidhni një kristal sipas shenjës tuaj të zodiakut për ta kombinuar energjinë tuaj sëbashku. Çdo kristal mbart veti të ndryshme shëruese që mund t’ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja, duke ju dhënë shtyrjen që mund t’ju duhet për të përmbushur të gjitha gjërat që dëshironi gjatë vitit 2021.

Pavarësisht nëse jeni një Bricjap i vendosur që shpreson të mirëpresë emocione më pozitive në jetën tuaj, ose një Dash i guximshëm që ka nevojë për një kristal për të ekuilibruar emocionet e forta, ne zgjodhëm për ju 12 kristale shëruese sipas secilës shenjë të zodiakut dhe do flasim për tiparet e secilës shenjë të zodiakut dhe sesi kristalet shëruese mund të ndihmojnë.
Kristalet shëruese për shenjat e horoskopit kanë për qëllim rritjen e vibracioneve tuaja dhe për t’ju ndihmuar të ndiheni më të relaksuar dhe të balancuar.

Kohët e fundit, njerëz të famshëm si Katy Perry dhe Adele, po flasin për fuqitë transformuese të kristaleve. Ndërsa tendenca mund të ketë marrë vrull në vitet e fundit, praktika e përdorimit të kristaleve për të përmirësuar aspekte të ndryshme të jetës ka ekzistuar për mjaft kohë.

Që nga kulturat e vjetra indigjene dhe deri në ditët e sotme ka pasur njerëz që besonin në fuqinë e kristaleve.
Secili kristal ka vetitë e tij shëruese që plotëson nevojat e secilës shenjë.

Por, para se të blini një, më poshtë, mësoni se cili kristal korrespondon me shenjën tuaj të zodiakut.

1. Kristali perfekt për Dashin: Karnelian

Si shenja e parë në zodiak, prania e Dashit gjithmonë shënon fillimin e diçkaje energjike dhe gjithashtu të trazuar.

Dashi është një udhëheqës pasionant, i motivuar dhe konfident që ndërton një komunitet me disponimin e tyre të gëzuar dhe vendosmërinë e paepur. Dashi drejtohet nga planeti Mars, i cili përfaqëson luftë, agresion dhe konflikt.

Kristali Karnelian ekuilibron shpirtin dhe temperamentin , kështu që Dashi mund të zgjedhë betejat e tij me mençuri. Karnelian konsiderohet perlë e tokës, një simbol i forcës dhe bukurisë së planetit tonë. Edhe Dashi më i egër mund të vuajë nga vetëbesimi. Një kristal Karnelian mund t’ju mbushë me besim dhe t’ju inkurajojë të jeni këmbëngulës, por me qetësi në vend të nxehtësisë shpërthyese .

Dashi njihet për personalitetet e tyre të gjalla dhe të zjarrta. Karnelian jo vetëm që do ta ndihmojë dashin për të arritur atë gjallëri, por edhe për ta zbutur dhe qetësuar atë, e cila shpesh i vë në telashe.

Provoni këtë: Vendosni një copë karnelian në derën tuaj si një kujtesë vizuale se një dozë guximi nuk është kurrë jashtë mundësisë.
Karnelian është i njohur për t’ju dhënë besimin për të luftuar dyshimin në vetvete.

2. Kristali perfekt për Demin: Rose Quartz

Demi drejtohet nga Venusi, planeti i dashurisë, romancës, tërheqjes, bukurisë dhe mirënjohjes.

Rose Quartz përforcon cilësitë e Demit, duke i ndihmuar ata të japin dashuri, mirësi dhe dhembshuri në jetën e tyre. I njohur si kristali i dashurisë së pakushtëzuar, Rose Quartz është një kristal i zemrës. Esenca e saj rozë mbart një energji të butë femërore të mirësisë, dhembshurisë, paqes, butësisë, shërimit dhe rehatisë.
Rose Quartz promovon dashurinë, dhe Demat e duan dashurinë. Por, ju gjithashtu mund të jeni tepër kokëfortë dhe ky kristal ju ndihmon të jeni më mendjehapur ndaj mendimeve dhe opinioneve të reja.
Rose Quartz ndihmon për të hapur energjinë e zemrës dhe për të sjellë romancë tek Demi, si dhe për ta mbrojtur atë nga dhimbja e zemrës në të ardhmen.

3. Kristali perfekt për Binjakët: Turquoise

Binjakët udhëhiqen nga Mërkuri, planeti që përfaqëson komunikimin, shkrimin dhe lëvizjen.

Turquoise është një nga kristalet më të vjetër shërues në histori. Ky kristal i bukur blu shkëlqen me të gjitha ngjyrat e oqeanit, duke u lidhur me energjinë e fytit në mënyrë që të mund të flisni të vërtetën tuaj, dhe të siguroni që kritiku juaj i brendshëm të mbetet nën kontroll.

Duke qenë një kristal energjik i fytit, Turquoise ndihmon në shërimin e të gjitha çështjeve në atë zonë që mbështesin Binjakët dhe është në maksimumin e tij kur komunikon me shenja të tjera të zodiakut.

4. Kristali perfekt për Gaforren: Moonstone (Guri i Hënës)

Udhëhequr nga hëna, Gaforrja drejtohet në mënyrë unike nga zemra dhe emocionet. Fazat e ciklit hënor janë të rëndësishme për gaforret, duke thelluar misteret e tyre të brendshme dhe duke krijuar emocione që janë përtej kontrollit të tyre. Gaforrja ka të bëjë me emocionet dhe ata janë shumë emocional!

Guri i hënës është po aq antik dhe aq misterioz sa vetë hëna. I njohur për ekuilibrimin e emocioneve, ai sjell qartësi në jetën tuaj, duke ndriçuar errësirën dhe duke ndriçuar të vërtetat e fshehura me butësinë e dritës së hënës që reflekton në sipërfaqen e ujit gjatë natës.

Kuptimi i kristalit Moonstone është i lidhur me magjepsjen tonë antike me hënën. Ndihmon për të hapur energjitë e zemrës së Gaforres, duke i lejuar ata të jenë më pranues dhe në kontakt me ndjenjat e tyre të brendshme.
Në një ditë të keqe, gaforrja mund të ketë emocione super-intensive që mund të nxjerrin ankthet e tyre. Guri i hënës synon të ndihmojë në zbutjen e tensionit të brendshëm të Gaforres duke siguruar qetësi dhe madje edhe duke stabilizuar ndjenjat e tyre ndonjëherë të çrregullta dhe dramatike.

5. Kristali perfekt për Luanin: Citrina

Luani drejtohet nga Dielli, ylli në qendër të Sistemit Diellor. Luani mbart zjarr me vete, i cili shpjegon pse ata janë më pasionantët, të ngrohtët dhe më intensivët nga të gjitha shenjat e zodiakut.

Energjia e citrinës është si dielli: i ngrohtë, ngushëllues, depërtues, energjik dhe jetëdhënës. Ky gur është një kristal diellor, i gjallë që përputhet me energjinë e Luanit. Ndërsa planeti i tyre sundues është dielli, ky kristal rrit ngrohtësinë dhe bujarinë e tyre, duke u sjellë atyre pozitivitetin, energjinë dhe gëzimin që u nevojitet për të lulëzuar.

6. Kristali perfekt për Virgjëreshën: Amazoniti

Virgjëreshat janë të njohur për vëmendjen ndaj detajeve më të vogla, për të qenë të mirë-organizuar dhe për të qenë shumë praktik në jetën e tyre të përditshme. Gjithashtu të udhëhequr nga Mërkuri ata kanë një ndjenjë të mirë të zhvilluar të fjalës dhe shkrimit, si dhe të gjitha format e tjera të komunikimit.

Amazoniti mbart ngjyrat blu-jeshile , një gur freskues dhe qetësues që mbështet përsosjen e shprehjes personale me lehtësi dhe mirësi të brendshme.

Virgjëreshat njihen si gjykues të ashpër të brendshëm, ata e konsiderojnë të ndërlikuar të jetojnë në përputhje me standardet e larta të tyre të imponuara ekstreme. Amazoniti, duke qenë një gur që inkurajon mirësinë dhe rritjen e farës të vetë-respektit, ndihmon për të sjellë ekuilibrin e nevojshëm për Virgjëreshat.

7. Kristali perfekt për Peshoren: Turmalina Rozë

Peshiret janë të njohur për fiksimin e tyre në ekuilibër dhe harmoni. Ata investojnë pjesën më të madhe të energjisë së tyre në mbajtjen e mjedisit dhe jetës së tyre të bukur, të pastër dhe të rregullt. Peshorja gjithashtu drejtohet nga Venusi, planeti i dashurisë, romancës, tërheqjes, bukurisë dhe mirënjohjes.

Ndërsa Peshoret mbajnë energji të pasigurt në zemrën dhe shpirtin e tyre, Turmalina Rozë do të ndihmojë në shpërbërjen dhe pastrimin e ndjenjave negative të pasigurisë dhe konfuzionit dhe do t’i zëvendësojë ato me shprehjen e bollëkut dhe gëzimit të dashurisë.

8. Kristali perfekt për Akrepin: Rubini

Akrepat dihet se janë njerëz intensivë, imagjinarë, pasionant dhe të vendosur. Drejtuar nga Plutoni, planeti i transformimit dhe rigjenerimit.

Rubini është kristali kryesor për Diellin. Ai është një kristal i çmuar i mrekullueshëm për fuqizimin, guximin dhe motivimin, veçanërisht kur Akrepët ndihen dyshues, në mëdyshje ose të pa frymëzuar.

Rubini ndihmon në përdorimin e forcave krijuese në të gjitha aspektet e qënies sonë, duke inkurajuar pasionin dhe entuziazmin për jetën.

9. Kristali perfekt për Shigjetarin: Sodaliti

I njohur për të qënurit kurioz dhe energjik, Shigjetari është një nga udhëtarët më të mëdhenj midis të gjitha shenjave të zodiakut. Mendja e tyre e hapur dhe pikëpamja filozofike i motivon ata të enden nëpër botë në kërkim të kuptimit të jetës. Planeti sundues i Shigjetarit është Jupiteri, planeti më i madh i zodiakut.

Sodaliti është një kristal me sy të tretë, që depërton dhe që zhbllokon intuitën e thellë. Ky kristal mbështet kërkimin e Shigjetarit për kuptimin e jetës duke kuptuar natyrën e tyre në lidhje me universin.

10. Kristali perfekt për Bricjapin: Peridoti

Peridoti është një kujtesë e shkëlqyeshme se trupi ynë është i fuqishëm dhe shumë elastik. Veçanërisht kur kemi nevojë për forcë për të ngjitur malet tona personale.

Simboli i Bricjapit është Dhia e Detit dhe Bricjapët shpesh krahasohen me dhinë e malit. Ato janë shenja më e vendosur në zodiak. Të vendosur për të ndjekur ëndrrat dhe vizionin e tyre, ata vazhdojnë derisa të arrijnë majat pa marrur parasysh sa zgjat!

I njohur për aftësinë e tij për të forcuar dhe rigjeneruar trupin duke aktivizuar sistemet e tij për ta bërë atë më të shëndetshëm dhe më të gjallë, Peridoti manifeston një nga ngjyrat e gjelbërta më të qarta dhe të gjalla të natyrës.

Peridot gjithashtu ndihmon në pastrimin e gjendjeve negative emocionale si frika, zemërimi, inati dhe problemet e tjera emocionale. Ai shton një dimension të mrekullueshëm të mbështetjes që na duhet në këto kohëra veçanërisht sfiduese, kur emocionet po rriten dhe ne po punojmë më shumë për të mbajtur trupat dhe mendjet tona të forta dhe të shëndetshme.

11. Kristali perfekt për Ujorin: Gem Silica

Nga njëra anë, njerëzit e lindur në Ujor janë të qetë dhe të mbrojtur, nga ana tjetër, ato mund të jenë misterioze, me shpirt të lirë dhe eksentrik. Urani është planeti sundues i Ujorit. Ka një natyrë të ndrojtur dhe ndonjëherë agresive, por gjithashtu i jep Ujorit cilësi vizionare.

Gem Silica konsiderohet si një nga kristalet më të bukur, i cili mbart një mesazh paqeje në planet. Ndërsa Ujorët kanë tendencë të jenë aktivë mendërisht dhe fizikisht, ata mund të jenë të mbushur me ankth dhe nervozizëm. Gem Silica ndihmon në zhvillimin e virtyteve të durimit, mirësisë, tolerancës, dhembshurisë dhe përulësisë. Paqe nga brenda.

12. Kristali perfekt për Peshqit: Sugiliti

Cilat janë tiparet e zakonshme të personalitetit të kësaj shenje të veçantë? Ndërsa planeti udhëheqës i Peshqve është Neptuni, Peshqit janë më intuitivë se të tjerët dhe kanë një talent artistik. Ata shpesh shprehin krijimtarinë e tyre në jetën e përditshme. Ata kanë imagjinatë të fortë dhe reputacioni i tyre si ëndërrimtar mund t’i ndihmojë kur ndjekin hobi të ndryshme si arti, muzika dhe shkrimi.

Sugiliti është një kristal i Syrit të Tretë, një gur ngjyrë vjollcë i thellë që ndihmon zhvillimin shpirtëror. Karakteristikat e forta metafizike të këtij kristali i ndihmojnë Peshqit të kenë qasje në mençurinë e tyre, në mënyrë që ata tí përballojnë frikat e tyre me guxim.