Huawei Mate9 i ngjashëm me Galaxy Note 7.

Huawei pritet të lëshoj telefonin e ri në javët e ardhshme. Modelet e reja te quajtura Huawei Mate 9 duken mjaft të ngjashme me Galaxy Note 7. Karakteristika më e vecantë e cila pritet të përmbajë kjo pajisje është full HD. Mate 9 pritet të fuqizohet nga një procesor kirin 960 octacore me 6GB RAM  si dhe 256 GB për internal storage, si dhe nje sistem Dual leica kamera me një rezolucion 20 megapiksel.

Huawei do të mbajë një event në 3 Nëntor në Mynih në  të cilin do te promovoje Huawei Mate9.