Poezi te Ndryshme

Poezi per Vitin e Ri – Vjersha per Vitin e Ri

Vjersha per Vitin e Ri Vit i Varrosur Sot,një ceremunjal murtor,po e varrosi një vit,në vit jetësor. Vit,kufom e stolisur,dritat,kandil i lutjës për ty. Po e varrosi,nën kujtimet më të bekura,e laj,me lotetët e ëmbël e të njelmët,jo nga shija,por nga përjetimi. 365 pjesëmarres,ecin për varrim,kufomë e bukur,viti im. Vit,mbete kujtim,me mangësi e përparesi,sot,të varrosa ty. Nje pellumb i bardh …

Lexo me tepër

Thenie per te qeshur – Poezi per te qeshur

Kur te ndjesh nevoje per te punuar…ulu pusho deri sa te kaloje deshira Mos harro, puna eshte shendet. Keshtu qe leri te semuret te merren me pune Mos u merzit nese dikush pelqen dike tjeter dhe jo ty..Esht e veshtir te bindesh majmunin se Luleshtrydhja eshte me e mire se Banan’ja Ligji i femrave: -Kur je ti ne gabim, kerkon …

Lexo me tepër

Poezi per 8 Marsin – Vjersha per 8 Marsin

Vjersha per nenen per 8 mars Pranë një dritareje, e strukur qëndrojbotën mbrapa xhamit vështroj.Një pluhur rreth e përqark shikimin ma turbullon,dhe dëshirën time për të parë më qartë shpejt e shkatërron. Një re e zezë mbështjell sytë e mi,sa herë që hedh sytë përtej xhamit të zi,Pa mëshirë ajo më pengon,si të ishte një djall që vetëm lufton. Sikur …

Lexo me tepër

Poezi per 28 Nentorin – Vjersha per 28 Nentorin

28 Nentori Shqipja Na mekoi qumshti i gjiritNa ushqeu gjuhe e shpirtitNa gjumoi nder perrallaMe e embla shqipe-fjala. Dhe kur flisnim capra cupraIshin rrokje, fjale te bukuraIshin vete kuptimi i jetesShqiptarisht dhe asgje tjeter. Dhe ne ka pak atavizmaMbetet gjuhe me fisnikjaDhe ne mes te pabesiseMbetet firma e Shqiperise! Nje poezi per 28 Nentorin Urime shqiptarikjo ditë e gëzuarflajmujt kuq …

Lexo me tepër

Vjersha per 1 Qershorin

Kur vjen 1 Qershori Kur vjen 1 qershori,zemra më gufonse është festa ime,se është festa jonë…Me shokët me shoqet,lozim e këndojmë.Prindër e mësues,bashkë me ne festojnë.Dhe trumcakët ciu-ciu,në ajër lodrojnë.Gëzuar o fëmijë,me gjithë zemër na urojnë.Dhe çapkënia ketrushepër të na uruar festën,po na sjell lule fushe.Ja na erdhi 1 Qershori,ç’na gëzon kraharori.çelin lule plot hare,midis tyre lule ne. 1 Qershori …

Lexo me tepër

Poezi Dashurie te Bukura Romantike

Keto poezi dashurie te bukura dhe romantike qe ne kemi mbledhur jane nga me te ndryshmet. Disa jane poezi klasike dashurie te shkruar nga poete shqiptare dhe te huaj. Marredheniet romantike jane thelbi jetes, ato na bejne te ndihemi ne nje menyre qe asgje tjeter nuk mundet. Ndihemi te dashur dhe te kujdesur kur e dime se personi i dashur po mundohet …

Lexo me tepër

Poezi per Pranveren – Vjersha per Pranveren

Pranvera Nje arome po kundermondisa lule po lulzojnqiellii kalter eshte i hapurte gjith zogjte tani kan ardhur Shum bukuri shum lumturina solli pranvera mua dhe typer te gjithe ne veqantipranvera troket ne gjdo shtepi Zemrat tona tani jan hapurnga nje dimer qe jemi plakurlulet qelin ne qdo vendne qdo koder ne qdo cep Ta shijojm edhe ne ket diteqe me …

Lexo me tepër

Poezi per Skenderbeun – Vjersha per Skenderbeun

Poezia e Skenderbeut Si ditë e plotë ai shtjellejMe re dhe erë përmbi atdhe.Një emër Gjergj e kish si diellinTjetrin si hënën, Skënderbe. Dy brirë dhie kish mbi kryeEmblemë e vjetër e çuditeshmeSikur ta dinte që mes brirëveDy perandorë do të godiste. Njëzet e katër luftëra bëriNjëzet e katër vdekje theuÇka mangut linte ditën GjergjiPlotësonte natën Skënderbeu. Pas vdekjes eshtrat …

Lexo me tepër

Poezi per Shqiperine

Neper Shqiperi Tëra rrugët më çojnënëpër Shqipëri,i di mirë përmendshsi në gjeografi. Afër kalit të Gjergjit,aty në Tinarë,më bluante truri luftërate të parëve tanë. Thellë në jug, në qytetinme gurë e pa bahçe,Kadare shkruante romanin“Ura me tri harqe”. Në veri, Fishta e Migjenii riktheheshin trishtimitme “Lahutën e Malcisëe “Poemen e mjerimit”. Azem Shkreli i madhnë Shkrelin e Rugovës,pinte ujë të …

Lexo me tepër

Poezi per Shkollen

Klasa ime e pare Nuk e harroj ne klase hapin tim te parë,Nga gjyshja me parë, kurre nuk isha ndarë,Hyra i ndrojtur zura vende ne klase,Cuditerishte shikimi me vajti ne derase. Binte shi ne ate vjeshte te shkuar,Shiu derdhej reke nga qielli i shpuar,Pemet lekundeshin ,gjethet binin,nxitonin,Dhe lote nga syte e mije qe nuk pushonin. Shpesh kisha veshtruar klasen nga …

Lexo me tepër

Poezi per Shoqen e Ngushte

Shoqja ime e ngushte Kam nje shoqe shume te bukurdhe gjithmon qendron e lumtur,per te qeshur me ben gjithmonse keshtu eshte shoqeria jon. Pa te nuk shtyhet ditapa njera-tjetren sna ecen rrita,ne shkoll nje dit kur ajo mungonrri si e hutuar e mendja me fluturon. si moter e kamsi moter e konsiderojjeten time pa tekurr s’mund ta imagjinoj Dua ti …

Lexo me tepër

Poezi per Prinderit – Vjersha per Prinderit

Prinderve te mi Me shum mundime më rrite në rrugë të drejtë më ke eduku, më fal moj nëna ime dashur nëse zemrën ta kam lëndu. Ishim të ri moj nënë, s,ti kuptonim vuajtjet tua, tash kur t,i kujtoj ato lotët më rrjedhin mua. Këto vite sa jetove një gjë kuptova o shokë, si nëna që po t,djegëte zemrën askush …

Lexo me tepër

Poezi per Natyren – Vjersha per Natyren

Natyra Pemet e lartaMolla e dardhaTe kuqeTe verdhaNe natyre i gjeta Lule te ndryshmeKudo gjelberimKeto mund ti gjejTek vendi im Kur te bie shiYlberi vizatohetMe shtate ngjyrat e tijNatyra zbukurohet. Nje mengjes Frynte era mëngjezore,Dhe pemët zgjonte nga gjumi,Nën rrezet pranverore,Me gaz,gurgullonte lumi! Bari,fushat kish nbuluar,Lulet sapo kishin çelur,Borë e dimrit,harruar,Mbi ndonjë mal,kish ngelur! Dhe sodisja,gjithë ëndjePa rreshtur,këtë bukuriDhe s’di …

Lexo me tepër

Poezi per Miqesine – Poezi per shoqerine

Para kohe u thinjen Dimrave bora nën retë e përhimtaMbulon shpatullat e rudinave dhe të barinjve.I dua këto peizazhe, se këtu u rritaDhe u rrëzova sa herë buzë shkëmbinjve. Qeleshja e borës si qeleshe malësoriE njerëzve që me këtë vënd u lidhën.Zemra që herët krisje u moriDhe para kohe u thinjën. Ku i kam Ku i kam vitet e mia.Iku …

Lexo me tepër

Poezi ditelindje per motren

Urime per ditelindjen motra ime Per motren timesapo u zgjova tek sa hapa sytme erdhen disa mendimethash te ulem dhe ti shkruaj per motren timedisa vargje per ♥ timedisa vargje me kujtimeqe nga i shpirti i kam mburimeBuzeqeshjen tende?….Hhe…po thuaj se cdo natene enderr e shikojeshte veshtir qe ta harrojAto syt qe te shkelqejnedhe diellin e verbojnato baluketqe mi ke …

Lexo me tepër

Poezi per Motren

Per motren e dashur E dashur moter!Ndihem shume krenare te te therras ty MOTER.Je ajo qe me mbeshtetene çdo rruge qe une zgjedh,je ajo me te cilen flas per çdo problemdhe gezim timin.Ti per mua je shume specialeJe ti ajo që më je gjendur gjithnjë pranëkur të tjerët nuk ishin aty..Je ti ajo që ke përjetuar çdo gjë me mua..Je …

Lexo me tepër

Poezi per Mesuesen – Vjersha per 7 Marsin

7 Marsi Festën e mësuesitNe do ta festojmëLulet më të bukuraNe do ti dhurojmë. Vijmë tek ti mësuesja jonëBuzëqeshjen ta dhurojmëKënga krahet reh si fluturMidis jush unë jam e lumtur Kënga që na ri në zemërështë për ty një fjalë e embëlDrita që na ri në sydhe këto Lule janë për ty! Ndera e Femijve per Mesues Te ju që …

Lexo me tepër

Poezi per Librin – Vjersha per Librat

Libri im Ti më bëre të ditur,më mbushe mencuri,Unë ty të dua,libri im je ti.Tek ti kam mësuar,të lexoj,të numëroj,Më jepe lumturi,kurr nuk të harroj.Me ndihmen e mësueses,unë shumë mesova,Shumë vjersha te bukura,tek ti i lexova. E kam librin shok te mirE lexoj me shume deshireLexoj vjersha e perallaFjale te urta dhe enderralla.Kjo nuk eshte mahiMe besoni miq te miLibri …

Lexo me tepër

Poezi per Krishtlindje – Vjersha per Krishtlindje

Pragu i Krishtlindjeve KrishtlindjePerjashta ka driteDrite i ndricohet shpirtitE presim cdo viteDatlindjen e Jezu KrishtitFemijet te paretEngjujt e planetitTi largojne halletDhimbjen ta tretinDhurata presin pa nxitimPor kur halle keVec me nje perqafimDhurate te madhe ju dheDhurate mori njerzimiKur lindi JezusiSe lindi ndricimiShpirtin me shprese ta mbushiTe largon cdo dhimbjeTe largon cdo stresTe ben te kesh bindjeSe endrra kurr nuk vdesTe …

Lexo me tepër

Poezi per Gjyshin – Vjersha per Gjyshin

Per gjyshin tim te dashur Emri yt sot eshte i gdhendur ne mermebeshke me dy datanjera ishte data me e gezuar per nee tjetra do jete data me e mallkuar. Por ti ti nuk je poshte atij mermeri:Ti nuk banon atje…Ti banon ne kujtimet e mrekullueshme qe na ke len…Banon ne optimizmin tendNe gezimin qe ke ditur te na dhurosh …

Lexo me tepër

Poezi per Gjyshen – Vjersha per Gjyshen

Gjyshes Kur isha e vogël,Kisha një gjyshe,Më puthte,më perkëdhelte,Më ushqente si dallëndyshe.Më tundëte krevatin,Më vinte në gjumë,Ëmbël më këndonte,Më thosh të dua shumë.Syçkat më mbylleshin,Ngadalë e ngadalë,Në vesh më tingëllonteNjë ninull,një përrallë.Vitet si kaluan,Ikën me të shpejtë!…Dhe gjyshen e duaTa kem pranë për jetë.Nga gjyshja imeKam mësuar gjithçka,Vath në vesh i kamKëshillat që më dha. 2.Gjyshja ime më e mira …

Lexo me tepër

Poezi per Femren – Thenie per Femrat

Femra Kush jan femrat, pyes veten,Jam vet femër di se ç’flas,ti je lule, më fal aromën,dhe kur qan, ke buzën në gaz. Femrat, frymojn jetën,dashurojn veç të vërtetën,jan bekuar, nga Perëndia,femra vet, është mrekullia. Nuk është, veç femër, edhe grua,ëngjëllore, jetë ka krijuar,është Nënë, në gjoks të mban,kur qan fëmija, lotin ta than. Femrat sa delikate,si diamanti, që do kujdes,ëndrrën …

Lexo me tepër

Poezi per Flamurin – Vjersha per Flamurin

Ku kemi lere Në ç’vend kemi lerë?Ku na bëjnë nderë?–Në Shqipëri. Po njeriu vetë,cilë do në jetë?–Do vend’ e tij. Ku i duket baltam’ë e ëmbël se mjalta?–Në vend të tij. Ku munt të gëzojëdhe me nder të rrojë?–Në Shqipëri. Përse të punojëdhe të lakëmojë?–Për vend’ e tij. Flamuri Skenderbeu kur jetonteShqipëria lulëzonte. Ishe e fortë, ish e zonjëKish në …

Lexo me tepër

Poezi per Femije – Vjersha per Femije

Kur qeshin femijet Kur qeshin fëmijët,dielli na duket më i madh, më i zjarrtë;ngjyrë e verdhë e rrezevebëhet ngjyrë e artë,hëna sa një diell ndrin çdo natë.Kur qeshin fëmijët,ne e ndjejmë veten më pranë fitoreve;u buzëqesh fytyraluleve, traktorëve,qielli përkulete ulet oborreve,.Kur qeshin fëmijët,duan të na thonë:Ecën mirë e bukur puna jonë,lulet qindfishohen,shtohet forca jonë,këngët e fëmijëve qiellin ngjatjetojnë.Kur qeshin fëmijët,ne …

Lexo me tepër

Poezi per Detin

Deti Ore..po ky deti, ska të shteruar,një hapësirë, e pa mbaruar,sdi ku fillon, sa gjat-e-gjërë,e ka mbështjellë, globin e tërë!tallet me qiellë, luan me retë,si djep i foshnjës, lëkundet vetë. Më pëlqen deti, ndaj s’ësht vështirë,(t’) udhëtoj vetëm, si zogu i lirë,në kaltërsi, ndjehem mbështjellë,sikur largohem, në hapsir’të thellë,dhe po ngritën dallgët, er’e furtunë,kur qetësohen, ja shtroj me gjumë. E …

Lexo me tepër

Poezi per Dimrin – Vjersha per Dimrin

Arkitektura Dimerore Sot,Arkitektura e ftohtë,Arkitektura dimërore,Po ndërton ujëra të akullta,dhe rrugë të mbuluara me borë. Me ngjyrë të bardhë,U ngjyros,Qyteti im,u bë qytet dimëror,e ndërtoi një arkitekturë e bukur,por jo nga dora jonë. Dimri i hidheruar acaron e acaron Sa duket I hidhëruar dimri!?   Me urrejtje ngrin çdo gjë.     Mëshira si duket po I mungon,Dhe nëse qyteti im ngrihet …

Lexo me tepër

Poezi per Vjeshten – Vjersha per Vjeshten

E hidhur vjeshte e ketij viti Ne memorje te demonstratave studentorene Prishtine ne vitin 1981 E hidhur vjeshte e ketij vitiKosoven gjeti nen terrorKorba te zes mbi te ja mbritenHetues,gjykates,prokurore. Me 5 vjet burg,me 8,me 7Me 12 denojne dikuKeshtu mes jush shekullin ndaniDhe mijevjecarin ndani ju. Keshtu e preket historineMbi supe e bartet JU serishPrangat ne shkolle qe i mesuatNe …

Lexo me tepër

Poezi per Stinet

1.Dimri vendin pranveres ia keBora shkrin nuk ka me.Lulet celin sa me skaSi pranvera ne bote nuk ka. Iken pranvera e vjen veraPushimet trokasin tek dera.Vape bën sa me skaPo cti besh vere 1 here ne vit ka Vjeshta vjen vera shkonEdhe shkolla ne vjeshte fillonMe detyra pak merziArgetimi mori fund tani. Vjeshta shkoi perseriDimri ftohte vjen taniMe festa dhe …

Lexo me tepër

Poezi per Veren – Vjersha per Veren

Nje poezi per veren Erdhi vera o femij,erdhen pushimet o te rinj,erdhen pemet e perimet,me to edhe vitaminet,erdhen lulet me te bukura,me to shume momente te lumtura,erdhi vapa shume e nxehte,te punosh nuk eshte lehte,erdhi deti e pishina,e naten deri vone na rina,erdhi vera kete e di,por ajo kalon si me magji.Erdhen lojrat e argetimet,te gjithe i shijuan pushimet. Vera …

Lexo me tepër

Poezi per Babin – Thenie per Babin

Babai I rreptë drejtë punëtorShtatëlartë i pashëmRrezatonte fuqi dhe moralSi rrezet në shkëlqesinë e lindjes. Me vullnet rrallë të thyeshëmFjalët domethënëse si kushtetutëEcja tregonte energjiJeta kalonte në punë dhe sakrifica. Kalitur në uzinat e minierës së GoleshitEdukuar në frymën e pesë shtyllaveThjeshtësia si burimi i lumitRrjedhte bujshëm në oxhak. Qetësonte anijet në stuhitë familjareDrejtonte trenin në binaret me fëmijëNë oxhak …

Lexo me tepër

Poezi per ditelindje – Vjersha per te uruar ditelindjen

1.Ne mengjes heret u zgjovaAthua dicka me zgjojMu kujtua dashuria imeDitlindjen do festoj! Do te doja te jem piruniNe dore te me mbashA thua kjo me zgjoj nga gjumiPasten qe ta hash! Kur qirinjet te i fikeshN’deshire me fut dhe muaJam une e dashura joteQe me shpirt te dua! Me shpirt e me zemerTe uroj shendetLumturia e gezimiTe prifshin per …

Lexo me tepër

Poezi nga Dritero Agolli

Në vendin tim e në vendin tënd Në vendin tim e në vendin tëndE shpojnë lakren, i hedhin mënd. Në vendin tim e në vendin tëndTy te kruhet, tjetrit i dhëmb. Në vendin tim e në vendin tëndHënën si petull e pjekin në shkëmb. Në vendin tim e në vendin tëndNjë i çmendur, një vend e çmënd Ora e gurit …

Lexo me tepër

Poezi nga Ismail Kadare

Ti ishe per mua Ti ishe për mua e pamposhtur si TrojaTroja që unë dot s’e pushtoja.Ti ishe për mua e pakuptueshme,Më e pakuptueshme se mbishkrimet etruske Vetëm në ëndrra, ah, në ëndrraT’i përqafoja flokët e dendura.Gaz më shumë ndjeja tek të pushtojaSe gjithë grekët kur ra Troja. Vetëm në ëndrra m’ishe e kuptueshme,Ti, e shtrenjta ime etruske. Vjeshte tiranase …

Lexo me tepër

Poezi te shkurtra

A mund te flasim Kuq e Zi Dhe Isa Boletini prapë ishte vonuar atë ditënë gjysmën e ditëlindjes sime,në nëntorin e tretë në shkurtit 2008,me gjysmën e shpirtit të qeshur,në vendlindjen time.Me njërin skaj të buzëveputhte flamurin e kombit,me tjetrin skaj,flamurin e shtetit më të ri në botë,të gjysmës tjetër të Shqipërisë,që ka emrin Kosovë.Dy ngjyrat e flamurit shpirti i …

Lexo me tepër

Poezi per Atdheun – Vjersha per Atdheun

I dashur Atdhe Me vite jam larguar,i dashur Atdhe,por nuk të kam harruar,se shumë i ëmbël je. Kjo zemra më këndonpër ty, o Shqipëri,por prapë më lëngon,se je në varfëri. Të fala të dërgoj,këndej ku jam Atdhe,gjithnjë po të kujtoj,se birin tënd më ke. Atdheu O Atdhe! Më je i dashur sa më s’kaMë je nënë, më je motër, më …

Lexo me tepër

Poezi per Lulet – Vjersha per Lule

Sa i Dua Lulet Sa i dua lulet,kam për to kujdes,i ujis me gëzim,mëngjese për mëngjes Ua di dhe emrat,ngjyrat dhe aromat,sic i di Edhe festatune i dhurojSe lulet janë si zemraato kan plot dritë,bashkë me ne djelli Edhe ato po i rrit. Me gëzime e festa,Le te mbushetO jeta jonë,me mijëra lule fushatPer to le te lulezojne Sa i …

Lexo me tepër

Poezi per Nenen – Poezi per Mamin

Vargje per Nenen Me ty nënësa shumë që kemi ndentjurkemi folurqarë dhe qeshurdhe gëzuar jemi bashkëE mua aq pak më duketprap se prap Që atë ditë që u ndavenga neqiellit e tokës sikur dhimbje i raNdërsa mua me ngjause mbi supet e mijau përmbys gjithëçka E heshtur mbetapa asnjë fjalëse si kaq befasshpejt u largove Për një momentE tëra u …

Lexo me tepër

Poezi te Bukura Shqip

Ku i Kam Ku i kam vitet e mia,Iku kënga, djalëria,Iku gazi që e kishimKur së bashku, të tanë rrishim. Kur dikush thoshte ndoji flajë,Rridhte gazi valë e valë,Ndihej kënga që me natë,Ishim tanë një gjeneratë, Verë e dimër, pa dallim,Bashkë në punë e në mësim,Ndihej zhurma ndër argatë,Kur punonim gjerë më natë. Tash janë ba me thinja tanë,Se di …

Lexo me tepër

Poezi per Jeten – Thenie per jeten

Ne rruge te jetes Hajde moj e mirë,Hajde moj e shtrenjtë,Hajde o yll mali,Me shpirtin e argjëndë. Hajde grua e jetës,Hajde trëndafil,Hajde moj sorkadhe,Me shpirtin e mirë. Hajde dhembje jetës,Hajde sakrificë,Hidhe, hidhe, këmbën,Se më dhemb në shpirt. Të dy të bashkuar,Ngjitur mish dhe thuaUnë të mbajta ty,Ti më mbajte mua. Rritëm djalë e çupë,Rritëm nip dhe mbesë,Unë isha kollona,Ti ishe …

Lexo me tepër