Poezi Dashurie te Bukura Romantike

Keto poezi dashurie te bukura dhe romantike qe ne kemi mbledhur jane nga me te ndryshmet. Disa jane poezi klasike dashurie te shkruar nga poete shqiptare dhe te huaj.


Marredheniet romantike jane thelbi jetes, ato na bejne te ndihemi ne nje menyre qe asgje tjeter nuk mundet. Ndihemi te dashur dhe te kujdesur kur e dime se personi i dashur po mundohet se si te na dhuroje sa me shume kenaqesi. Romanca eshte çelesi per te mbajtur gjalle lidhjen tuaj. Pa ate, çdo marredhenie, se shpejti do te humbase shkelqimin e saj.

Nese jeni duke kerkuar per poezi dashurie, ju keni ardhur ne vendin e duhur. Disa nga keta poezi jane marrur nga shkrimtare qe kane fituar cmimin Pulitzer.

Poezi nga Poet Shqiptare

1.Nje dite un do vdes
ti do me kujtosh
ne mendje do te mbes
Dhe ti sdo me harrosh.
ti do qash per mua
Po un sdo jem aty
Do me thuash te dua
Me lote neper sy
Do mbetem thjeshte
kujtim ne endrrat e tua
Mbi varrin Time
do shkruaj fjalen
te dua

largesia romantike te bukura

2.Nuk do mund te jesh njeri
Nese shpirti njehere s’te ka dhembur
Te jetosh me shpresa
Kur bota mbi ty eshte shembur.
Ishe ti qe perjetove vuajtjen
Mbi ty vazhdojne te shkelmojne
Zot nga te tjeret drejtesi nuk pritet
Per drejtesine nuk kane sy te shikojne..

3.Kur lotet tme thahen
E zemra tme pushoj
ka shum munci
qe atere te te harroj
.
kur lotet e tu te bien
e te qash per mua
Ndoshta atere vertet
Zdo te te dua
.
Por nga ata sy
Kurr zdo te lejoj
qe pervec lotve te dashuris
asnje lot tjeter zdo pikoj
.
Do jem pran teje
sa her te kesh nevoj
Do te te dua
E kur nentok te perfundoj
.
se dashuria eshte dicka
qe as degjon as shikon
por ajo flet me zemer
e me ndjenja vlereson

larg njeri tjetrit malli

4.…por ti mos u shqeteso.
Nje dite do te vije dikush ne jeten tende per t’a bere ate me te bukur.
Dikush qe shqetesohet per ty,
dikush qe do te jepte jeten per te te bere ty te buzeqeshesh, te lumtur,
te zgjohesh ne mengjes me nje arsye per te jetuar.
Ti vetem prit,
sepse ai ‘dikush’ do vije dhe do te t’beje personin me te lumtur ne bote.

Romanca origjinale ekziston kur dy njerez tregojne se ata kujdesen per njeri-tjetrin permes akteve te vogla dashurie dhe afeksioni.

5.Te kerkoj ne enderr
Por ti nuk je aty
Te kerkoj ne mendje
por prap nuk jam me ty
Te kerkoj ne qiell
por aty s’te gjej dot.
Te kerkoj ne parajse
aty me del i madhi zot.
C’kerkon moj vajze?-me tha.
Djalin qe me plage ne zemer me la.
Ne parajse prap ai shkoi.
Engjellin per mua kerkoi
Kur pash engjelli ishe ti
Dhe me pas lindi e madhja
Dashuri!

me mungon te dua

6.Nese je duke u menduar
e ske gjume ne sy
dil e merrja puthjen henes
qe ja dhash un per ty
nese hena ka rene ne mendime
thuaji yllit te sjell buzeqeshjen time, nese ylli me vemendje te sheh
atehere dije ku te me gjesh, brenda zemres tende do te me kesh….

7.Per ty Mendoj!


Kur mendoj per ty
Ethe dhe shpirti leshon,
Mendoj per gjene me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.
Kur mendoj syte e trishtuar
Dhe buzet qe dridhen pa fjale,
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.
Kur prane teje qendroj e heshtur
Dhe dridhem kur me prek ngadal,
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer,jo me fjale.
Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj,
Ti me shtrengon aq forte prane vetes
Dhe une ngadale pershperis “Te Dashuroj

8.Nuk e di me pse po shkruaj
Nuk e di me pse po qaj
Dhe pse jemi dy te huaj
Gjithmone do te te dua prap

Keto poema jane perfekte per te shprehur nje dashuri romantike, nje miqesi te bukur ose nje dashuri qe eshte e nderlikuar.
.
Nuk e di pse po te mendoj
Nuk e di pse per ty po flas
Ndoshta smundem te te harroj
Heshtja jote do me vras
.
Valle ti nuk do tia dish
Cfare vlere ke per mua
Zemren ma ndave ne dysh
Se nga ty u coptua
.
Do te dua gjithnje
Se ti e meriton
Por lote sdo derdh me
Dhe pse zemra ste harron….!!

te dua pergjithmon per ty me fal

9.Jeta ka vuajtje
shpirti i duron
Syri derdh lotet
zemra nis vajton…
Buza dridhet nis te flas
po nuk din cfar te thot…
Se vuajtjen e shpirtit
dot nuk e shpjegon…..

10.Nuk e di me pse po shkruaj
Nuk e di me pse po qaj
Dhe pse jemi dy te huaj
Gjithmone do te te dua prap
.
Nuk e di pse po te mendoj
Nuk e di pse per ty po flas
Ndoshta smundem te te harroj
Heshtja jote do me vras
.

Disa nga keto poema romantike u postuan ne mediat sociale kete vit. Shumica jane romantike. Disa flasin per trishtimin ose zemerimin. Te gjitha jane te bukura. Te gjitha kane te bejne me dashurine.


Valle ti nuk do tia dish
Cfare vlere ke per mua
Zemren ma ndave ne dysh
Se nga ty u coptua
.
Do te dua gjithnje
Se ti e meriton
Por lote sdo derdh me
Dhe pse zemra ste harron….!!

poezia dashurie poezie dashurie

11.Mos i kerko diellit
Te shkelqej edhe naten
Sepse nuk mundet
Mos me kerko mua
Te te harroj
Sepse nuk mundem
Se ende te dua

12.Nese e do nje person per shkak te bukurise se tij, nuk eshte dashuri por deshire…
Nese e do nje person per shkak te inteligjences se tij,
nuk eshte dashuri por admirim….
Nese e do nje person per shkak te pasurise se tij, nuk eshte dashuri por interes….
Nese e do nje person dhe nuk e di pse, KJO QUHET DASHURI.

13.Te dua si shok
Fjala e fundit ishte
Te dua si shok,
Me perlote shpirt
Ngela me kemb ne tok.
U befasova nuk e mohoj
S’doja ta besoja,
Ate qe me the
Beja sikur nuk e degjoja.
U perpoqa te bindja
Per dashurine time,
Gjithcka ishte e kot
The nuk dua me fjalime.
Me ngeli ne mendje
Fjala jote e fundit,
Po e kujtoj tani
Para ores se gjumit.
Te thash shko,shko…
Jeto,jeto e gezuar,
Me ke te duash
Se nuk jam deshperuar.
Cfare isha une
Per jeten tende,
Thjesht nje shok
Sot me ke kujtim ne mendje.

14.Poezi Largesia
Pse u largove
dhe vetem me le,
Pse me mua s’qendrove
Te lutem me trego ku je?
Me ka marr malli
Shum me mungon..
Nje plage te hapur me le
qe zemra s’e harron.

poezi dashnije poezi dashurie per ty mendoj

15.Te te them te kam jet
Ske per te me besuar ,
Por mund te tregoj
Se gjithmon te kam dashuruar .
te te them je cdo gje per mua
Ndoshta e teproj ,
Por mund te them
Se per ty kam nevoj
Nuk do me besoje
Po te te thoja yjet I shuaj ,
Por mund te te them
Se per nje yll po shkruaj
Te te them je mbrekulli
Ndoshta mendon se te ginjej ,
Por ti je dashuria ime
Qe si ty kurr zdo gjej

16.Gjuhen tende nuk mund ta kuptoje
dhe pse dua shume ate ta mesoj,
i ngjason shiut qe po bie
sa duket i qete behet rrebesh,
pas pak pushone,
sapo qetesohet shpirti im
ai me egersisht fillon,
keshtu dhe gjuha jote
shpirtin ma torturon!

17.AROME DASHURIE
Kur thua se me urren
Pse perhere me veshtronI vetmuar kam mbetur
qe kur ike ti
me thua do te kthehem
por kur nuk e di
nga madhi po tretem
si kripa ne det
do vish te me kerkosh
veshtir e ke me m’gjet
Nese s’me gjen dot
ti mos mbaj merzi
mendo se gjithmon
do te dua vetem ty
Jeta esht si det
i qet dhe i trazuar
ndoshta kur se pret
kemi per tu takuar

dua poezi dashurie dashuri

18.Sa shume kam kerkuar te di ceshte dashuria,
sa shume jam menduar mes loteve te mia,
sa shume e kam njohur une lumturine,
po sa shume kam njohur edhe fatkeqesine!
Neper endrra shkoj dhe dashurine shikoj,
e bukur,madheshtore,te tille e enderroj,
e veshur me fustanin te bardhe dhe me shkelqim,
ne duart e saj prej engjelli,po mbahet fati im….
Shikoj buzet e saj dhe etja me terbon,
shikoj trupin e saj dhe bukuria me verbon,
shikoj zemren e arte dhe shpirtin e vajtuar,
shikoj brengen e saj per zemren e lenduar..
Sa shume te kam kerkuar dhe lot per ty kam derdhur,
sa shume kam enderruar dhe male sa kam bredhur,
maleve te larta me ty kam qendruar,
me sy te dashuruar ket bote e kam shikuar

19.Ndjenje e bukur qe me vjen verdalle.
Nje enderr e bukur per ty sjell malle.
E di se ne zemren tende ti mua me ke.
Thuaj nje here fjalen ‘ e jotja jam ja ku meke ‘.
….
E di eshte shume por per mua shume pak.
Dua zemren e shpirtin per ata e kam hak.
Dua te me thuash titi e jotja ja ku jam.
Ti biem botes verdalle kur n’krahe te kam.

20.Nese loti ne sy
Te pikon ngadal
Kujtoje zemren time
Qe dikur ta pata fale.
Nese e ndjen zemren
Aq te lenduar
Kujtoje si ndjehesha une
Kur me pate tradhtuar.

Poezi Dashurie nga Autore te Huaj

21.Te dua pergjithmone

S’ka fjale qe mund ta thone,
S’ka veprim qe mund t’a shprehe
Menyren se si ndihem per jty.
Me ty, jeta ime eshte e bekuar.Ti je drita ne tunelin tim
Ti je forca qe kapercen
Deshperimin qe me ka kapur.Ti je nje here ne jete.
Ti e ben jeten time te plote.Nuk ka asgje qe mund te them
Dhe asgje qe mund te bej
Per te te terguar se sa shume
Dashuri ka ne zemren time per ty.

22.Ty te premtoj

Dashuria ime per ty eshte e pakushtezuar dhe e qendrueshme.
Per ty premtoj te jem gjithmone sigurues.Dashuria ime per ty, te mbron dhe eshte e ndershme.
Per ty premtoj te jem gjithmone besnik.

Dashuria ime per ty eshte me kuptim dhe me pasion.
Per ty premtoj te jem gjithnje i dhembshur.Dashuria ime per ty eshte e menduar dhe e dashur.
Per ty premtoj qe gjithmone te jem i perkushtuar dhe i kujdesshem.

Dashuria ime per ty eshte e durueshme dhe e sjellshme.
TY ta premtoj kete deri ne fund te kohes.Dashuria ime per ty eshte altruiste dhe falese.
ty ta premtoj kete gjithmone, per aq kohe sa jam duke jetuar.

Dashuria ime per ty eshte e perkushtuar dhe inkurajuese.
Ty te premtoj se gjithmone do te te degjoj dhe kurre nuk do te dekurajoj.Une premtoj te te tregoj ty, gruaja ime, qe te dua ne gjithçka qe bej.
Une mund t’i premtoj keto gjera sepse te dua me gjithe zemren time.

23.Bekimi i jetes time

Cdo mengjes zgjohem dhe shoh
Burrin me te pashem te shtrire prane meje.
Ai eshte personi qe une e dua,
Nje bekim i derguar nga qiejt.
Une do ta dua ate ashtu siç duhet ta duaje nje grua
Dhe bej gjithçka qe mundem per te.
Une do ti thoja atij çdo dite
Se e dua me shume sesa mund te them me fjale.
Per dy femijet qe kemi bashke
Dhe dashurine per Zotin tek njeri-tjetri,
Do ta mbaje te forte dashurine tone per njeri-tjetrin,
Dhe Zoti do te na largoje nga cdo e keqe.

poezi dashuri loti syte zemra

24.Te dua shume


Edhe pse ndonjehere bej gjera qe te shqetesojne.
Mundohem kaq shume qe gjithmone te shohesh
Sa shume prania jote ne jeten time do te thote per mua.
Me vjen keq perseri qe te shkaktova dhimbje.
Kjo eshte gjeja e fundit qe kam dashur te bej.
Edhe kur po perpiqem te kujdesem per ty dhe te bej gjene e duhur,
Une ngaterrohem, me vjen keq edhe per kete.
Shpresoj qe ti ta dish se sa shume te dua dhe te uroj,
Sepse asgje tjeter ne jeten time nuk me jep emocionin e te qenit i dashur nga ti.
Prandaj shpresoj qe ti ta degjosh dhe ta shohesh ne syte e mi,
Kete falje te sinqerte qe vjen me lot nga thellesia e zemres time.

25.Premtimi im per ty

Une premtoj te te ngre gjithmone lart
Kur te ndjehesh poshte.
Une premtoj te fshij lotet e tu
Kur e ndjen se duhet te qash.
Une premtoj te te mbaj te qeshur
Qe te tregosh ate buzeqeshje te bukur qe ke.
Une premtoj te jem forca jote
Kurdohere qe te ndihesh i dobet.
Une premtoj te jem zeri yt
Kur nuk i gjen dot fjalet.
Une premtoj te jem syte e tu
Kur nuk mund te shihni.
Une premtoj te jem veshet e tu
Kur nuk mund te degjosh.
Une premtoj te te tregoj gjithmone se çfare eshte e vertete
Kur do te degjosh te verteten
Une premtoj se do jem aty
Per te ndjekur çdo frike tuaj.
Une premtoj te jem buzeqeshja jote
Kur te jesh i inatosur.
Une premtoj te te gezoj gjithmone
Kur te jeni te merzitur.
Une premtoj te te jap siguri
Kur ndiheni te lodhur.
Une premtoj se do te te mbaj fort
Kur ndiheni te pasigurt.
Une premtoj te te degjoj
Kur ke nevoje te flasesh.


Une premtoj qe sdo te te them asnje genjeshter,
Vetem te verteten.
Une premtoj te te jap gjithmone shpatullen time
Kur ke nevoje te qash.
Une premtoj te te perqafoj gjithmone
Kur te kesh nevoje per dike.
Une premtoj te kujdesem gjithmone per ty.
Kudo qe te jesh, une premtoj te jem gjithmone atje.
Une premtoj se nuk do te te lendoj kurre dhe kurre nuk do te ta thyej zemren.
Une nuk mund te tepremtoj boten.
Une nuk mund te te premtoj qiellin.
Nuk mund te te premtoj se nuk do te luftojme kurre.
Une nuk mund te te premtoj se nuk do te qaj kurre,
Por une mund te te premtoj qe gjithmone do te jem prane teje,
Dhe shpirt, une premtoj se do te te dua gjithmone me shume se gjithçka
Me gjithe zemren time.
Pavaresisht se çfare ndodh apo çfare kalojme.
Une do te te dua deri ne fund te kohes!
Une do te jem engjelli yt i mbrojtes.
Ky eshte premtimi im per ty!

zemren zemer dashurin lutem jeta

26.Me bej te ndjej te dua pergjithmone

Merr zemren time; Ta jap me lehtesi.
Merr doren time dhe eja ne kete udhetim me mua.
Merr keto plage dhe sheroji te gjitha.
Merr keto frikat dhe bej qe ato te zhduken kur gjerat behen te veshtira.
Merr kete buzeqeshje dhe beje qe te shtrihet e gjere.
Merr keto krahe dhe me mbaj shume fort.
Merr keto ndjenja dhe beji ato te verteta.
Ne fund, me trego si te ndihem.

27.Poezi Dashurie Malli me Mungon

Si mund te isha kaq idiot
Te te lejoj te ikesh prej meje?
Te kisha ne krahet e mi,
Por te lashe te largohesh.

Dua te kthehesh tek une,
Por tani eshte teper vone.
Une tashme kam thene lamtumire,
Dhe tani dashuria eshte kthyer ne urrejtje.

Une dua te kthehem prapa ne kohe
Dhe te rregulloj gjithçka qe ishte e gabuar,
Te ndryshoj te gjitha pendimet e mia
Keshtu qe ne te mos kishim luftuar aq gjate.

Pendimet jane ato qe e shkaterruan,
Dhe ata ishin te gjithe per fajin tim.
Isha aq i papjekur;
Une duhet te kisha vepruar si i rritur.

Une theva zemren time
Kur u largova prej teje.
Tani eshte teper vone,
Dhe nuk mund te zhbej gabimin tim.

Une ende te dua,
Por askush nuk e di.
Ne nuk jemi me bashke
Per shkak te zgjedhjeve te mia.

Ishte nje vendim i keq,
Dhe tani te dua ketu prane meje.
Asnjehere larg,
Gjithmone afer.

Prandaj te lutem kthehu tek une,
Per shkak se une kam nevoje per ty tani
Me shume se gjithçka.

jeten vdes dashuroj puth

28.Durimi i nje zemre

Dashuria kerkon kohe.
Duhet durim
per te gjetur personin e duhur,
ta gjesh ate,
per ta gjetur pergjithmone.
Zemra mund te thyhet,
por kurre mos u dorezo
Durimi i nje zemre
eshte shume i bukur.

Me poshte mund te lexoni poezi te bukura te dashurise, nga klasike ne ato moderne, per dasma dhe pervjetore, ne diten e Shen Valentinit dhe gjate gjithe vitit.

29.Per ty te premtoj te dua

Une po te jap kete unaze si nje premtim per ty
Pavaresisht gjithckaje, gjithmone do te jem ketu dhe gjithmone do te jem e vertete.Une premtoj se do te rri me ty dhe do te jem prane teje gjate nates
Kur gjerat gjate gjithe dites nuk shkojne mire.

Per ty, une do te ecja nje mije kilometra dhe me shume
Vetem per te pare buzeqeshjen tuaj te bukur qe e adhuroj absolutisht.Te premtoj se do te te bej te buzeqeshesh kur te vjen per te qare.
Une premtoj se do te te ngushelloj nese ndihesh keq.

Une premtoj te largoj çdo pikellim dhe frike tende.
Une premtoj te fshij çdo lot tendin.Une premtoj te vleresoj çdo minute qe kaloj me ty
Deri sa qielli gjate dites nuk do te jete me ngjyre kalter.

Pa dashurine tende, nuk e di se çfare do te beja.
Nuk do te kem te ardhme nese nuk te perfshin ty.Ti me ke ndryshuar per mire, dhe kurre nuk kam qene aq i lumtur.
Tani, me ty ne jeten time, une nuk mund te imagjinoj nje bote pa ty dhe mua.

Fati vendosi se ishte koha qe ne te ishim bashke,
Dhe megjithese koha jone ketu ne Toke eshte e shkurter, une premtoj qe te dua gjithmone dhe pergjithmone.Une premtoj qe pavaresisht se çfare mund te ndodhe, ne do tia dalim.
Te lutem merre kete unaze si nje simbol te dashurise qe do te kem gjithmone per ty.

30.Me zemer ne duar

Nese do te thoshit se kishe ftohte,
Do te mbeshtesja krahet perreth jush.
Nese do te thonit se keni etje,
Une do te te dhuroja oqeanin.
Do te te jap cdo gje: henen, yjet, edhe diellin gjithashtu.
Kete zemer ne duart e mia e mbaj per ty.

love zemres dasuria

31.Verbuar nga dashuria

Ti vazhdon te vraposh nga e verteta, ti e di qe eshte e vertete.
Ti mendon se une jam i çmendur ngaqe te dua.Une uroj qe ti te mund te shohesh engjellin qe une shoh
kur qendron para meje.Ti mendon se une jam dhurata jote me e mire nga te gjitha,
por uroj qe te mund ta kuptosh se pa ty une sjam asgje.

Une kurre nuk kam besuar ne thenien “te kundertat terhiqen”,
por ne momentin qe te takova, u be nje fakt i kryer.Une jam i ftohte si akulli, ndersa ti je e nxehte si zjarri.
Per sa kohe qe une jetoj, ti je deshira ime e vetme.Ti nuk je vetem deshira ime, por edhe nevoja ime.
Ti je si ilaçi im personal, per ty kam nevoje.Une jam personi me i lumtur sa here qe ti je afer,
por ne momentin qe largohesh, une derdh nje lot te vetmuar.

32.Dashuria ime e vetme

Qe nga dita e pare qe u takuam,
E dija qe ishe e duhura.
Zoti iu pergjigj lutjeve te mia
Ti zbrite nga lart.

Ti me dhe zemren tende,
Me dhe besimin tend.
Qe nga ai moment,
Ishte me shume sesa epsh.

Fjalet e tua te embla dhe te dashura
Asnjehere nuk mund te krahasohen.
Une jam partneri yt pergjithmone;
Ne shpirtin tim e kam shenuar.

Asnjehere mos ver ne dyshim
Nese ndonje nga ndjenjat e mia eshte e vertete.
Kam gjetur te vetmen
Zemer, kjo je ti!

33.Te Dua Pergjithmon

Dashuria ime per ty nuk do te venitet kurre.
Me ndjenjat tona te kombinuara krijohet dashuria.

Ti me jep forcen te qendroj
Ti me kap doren time sa here qe po bie.

Nuk kalon dite qe nuk te kam ne mendjen time.
Nje person si ti eshte vertet i veshtire per tu gjetur.

Nje fundjave pa ty eshte kaq e veshtire per tu kaluar.
Une nuk mundem te jetoj as edhe nje dite pa ty.

Me pelqen te te mbaj dhe te te mbaj doren.
Nga kjo dite, ti jeni shoqja ime me e mire.

Jam i lumtur qe zgjohem prane teje çdo dite.
“Une te dua” jane fjalet e preferuara qe ti thua.

Me pelqen kur shikoj ne syte e tu.
Une nuk shoh urrejtje dhe genjeshtra.

Pergjithmone ne zemren time eshte aty ku do te jesh.
Askush tjeter nuk do te hyje sepse ti ke çelesin e vetem.

Nuk ka asgje qe nuk do te beja, per te te mbajtur.
Sepse zemer, te dua.

poet poeme i dashur e dashur shakespeare

34.Poezia duke menduar per ty

Une gjithmone mendoj per ty.
Ne gjumin tim,
ne endrrat e mia,
Une gjithmone mendoj per ty.
Gjithe naten, gjithe diten, duke shpresuar se je ne rregull,
Une gjithmone mendoj per ty,
Duke shpresuar qe te mendoje edhe ti per mua.
Cdo minute, çdo sekonde te dites, mendoj per ty.
Me te vertete
Dhe e gjitha sepse… te dua.

35.Sa ftohte kjo nate
Me vetmi pa nje zhurme
Pa njeri rri vetem
Nuk shoh njeri .
I mbytur lote nis e shkruaj
Pse askush kete bote
Nuk doh valle jam
Jetim a valle
Nuk degjoj qe shum
Me percmojn shum marrin
Neper kemb se nuk dgjoj
Shum tjer me tallin se
Jam jetim e keshtu
Koke ulur nis e lotoj .
I vetem do jem
E i vetem ktah syh do mbylle

36.Poezi Malli Dashurie

E di…
Ty do te marr malli per mua…
Do te marri malli pet shakat e
mia,
xhelozit e mia,,
per sms e mia
te pafundme,
per zerin tim..
Mbi te gjitha do te marr malli per
menyren sesi ti ndiheshe me mua…
Por von von e kom
Kuptuar se per shoqfin time sja vlejte…
T’fala shum respekt
Edhe dashni sdite
Me mi vlersu…
E di me lot do rrish
Tani se buqeshjen
Ma un sta bi…
Po tash po them vec
Lamtumir….

sonete buze vargje rime art lirika strofe

37.A kjo zemra ime e vogel per ty mendon sot ,
te kerkoi 1 deshire dhe ate 1 ti sja plotesove dot . Do te vije 1 dite dhe ti do tme kujtosh ,
ti do te pendohesh e kurre sdo t`me harrosh .
Me ata syte e kalter ti kur me shikon ,
me copetove zemren mua pergjithmone

38.Ti e di qe zdo mundem kurre te harroj,
Edhe sikur ne fund te botes te kesh shkuar,
Mbase un jo por shpirti do te te kerkoje,
Per hir te ndjenjes qe me ty kam perjetuar.
Edhe nese per mua ste behet vone si jam,
Te pakten per shpirtin ki pak meshire,
Sepse pergjithmone brenda tij veç ty te kam.
E kjo eshte e vetmja gje qe me ben te ndjehem mire.

Nje poezi dashurie jo gjithmone do te jete e gjate dhe me shume vargje dhe rima. Ndonjehere ato qe duhet te thuash mund ti thuash ne menyre shume te shkurt. Ne fakt mund te jete fakti qe poezia eshte e shkurter qe e ben ate te veçante. Gjatesia e saj e shkurter mund te tregoje se ju vendosni kohen dhe perpjekjen per te llogaritur cdo fjale qe shprehni me ane te poezise. Keni konsideruar me kujdes çdo zgjedhje fjalesh. Cdo zgjedhje fjalesh ka nje arsyetim. Nje poezi dashurie e shkurter mund te jete akti i fundit i romances kur i jepet koha qe meriton.

Poezite me te bukura te dashurise jane te shkruajtura nga ekspertet. Dhe ka kaq shume eksperte per te zgjedhur. Poezi ka shume por me e rendesishmja, ka poezi dashurie te bukura. Pavaresisht nese eshte dashuria miqesore apo dashuria romantike, poetet kane shkruar per dashurine per nje kohe te gjate. Qysh ne ditet e poezise epike, poetet kane perdorur sonete, vargje te lira, poema te shkurtra dhe madje ne kohet moderne edhe poezi ne instagram per te pershkruar dashurine.