Poezi per 28 Nentorin – Vjersha per 28 Nentorin

28 Nentori Shqipja

Na mekoi qumshti i gjirit
Na ushqeu gjuhe e shpirtit
Na gjumoi nder perralla
Me e embla shqipe-fjala.

Dhe kur flisnim capra cupra
Ishin rrokje, fjale te bukura
Ishin vete kuptimi i jetes
Shqiptarisht dhe asgje tjeter.

Dhe ne ka pak atavizma
Mbetet gjuhe me fisnikja
Dhe ne mes te pabesise
Mbetet firma e Shqiperise!

Nje poezi per 28 Nentorin

Urime shqiptari
kjo ditë e gëzuar
flajmujt kuq e zi
kudo duke valuar
Urime pavarësia
e popullit shqipëtar
të lumtur qofshim në
bashkim kombëtar
Me Shqipërinë e madhe
do të jem krenare
dhe me ty Vlorën heroike
që flamurin tonë lart e ngrite

Memedheu

Memedhe quhet toka
ku me ka rene koka
ku kam dashur meme e at
ku me njeh edhe guri i ngrate
e ku jam rritur me therrime
e ku kam folur ku kam folur
gjuhen time
e ku kam fis e ku kam fare
e ku kam qeshur e ku kam qare
ku rroj me gaz e shpres
ku rroj me gaz e shpres
ku kam deshire deshire te vdes

Nentori

Me shume se c’do here
Kete netor une e dua
Sepse kete vite do festojm
Ne Kosoven e Pavarsuar

Ne historin shqiptare
Na ishin dy neteor
Kurse ne historin time
I treti eshte n’ket ore

Ky do te jet 28 Nentori
Kur flamuri ne Vlor u ngrit
Kur Isamil Qemajli
Shpalli Pavarsin

Po kete vit more shoke
Dy festa do ti gezojm
Dy shtetet te ndryshme
Nje gjuh e nje komb

Shqiptare ne shqiperi
Shqiptare ne Kosove
Tani na erdhi dita
Se bashku te Festojm…

Urime 28 Nentori

URIME 28 NENTORI
Që t`themi ne te mjeret vall
q jan keto tmerre qe na sillen,, verdall
qesht kjo toke qe xhaku s`ndalet
xhemoj fushat e xhemojn malet
qe te themi more vlla
si po sillet i shkreti `’shkja’
sod na beri na xhysmoj
deri dje e thirsnim vlla
qe esht kjo qe po na vjen
ty o i mjer qe sod po e bjen
si s`te vjen keq nga femija
si shkatrrove endrrat e mija
qe esht kjo o ju te mjer
ae lat rruge me dal ne der
keq be shum jeni mashtru
axhe s lat pa e shkatrru
28 eu e lumja dit
që na ka xhet s`jem tu dit
na u kan mbushe oborret me thi
na e shkelen t`shtrenjten liri
eu ju andej qe silleni verdall
larg shenjestra ju ka mare
bini mas e mos u trathëtoni
jeni ketu e s`keni ku shkoni
a moj dat e 28
shum e shum shekuj ke ardhe e nxeht
esht hi keq e mjera trathetija
s.la te lir popullin per shpija

28 Nentori Melodi e zemres

Qiellin e stolisin duke u palavitur shqiponjat
Melodi të zemrës kam gjuhën shqipe
Me plis të bardh jam shqiptar
Mëmëdhe kam Shqipërinë
Sot, ditë e madhe për shqiptarinë

Dy ujra burojnë nga Lumi Shqipëri
Njëri me ngjyrë të kuqe
Tjetri ka ngjyrë zi
Melodi nga qitelia dhe sot
Gëzuar Dita e Flamurit!
Sot e përmot

Vjersha per 28 Nentorin

Data 28 nentor
Nje dite e shenuar
Feste e madhe eshte ne Vlor
Te gjithe me flamur ne duar

Shqiptaret ane e mban
Do te sulen drejte Shqiperise
Te festojne per shtetin Shqiptar
100 vjetorin e pavarsise

E tere Bota,te na kete zili
Per kete te bukur Shqiperi
Qe eshte me e forte se kurre
Jane bashkuar per te njejtin flamure

Nga Kosova e Mali zi
Jane pergatitur per lavdi
Ndjekin hapat e heronjeve Kombetar
Qe ne Vlore u bashkuan per flamurin Shqiptar

Festa e pavaresise

Sa të gëzuar që jemi
Që flamuri në dor kemi
Gëzohet populli shqiptar

Në Vlorën e art
Valon Flamurin Kombtarë
Vallzojnë vllezrit shqiptar
Që e ngritëm flamurin Komtar.

Një njri legjendar u prkul
Ta puth flamurin Kombtarë
Me shumë knaqësi e
Puthi flamurin SHQIPTARIS.?!!