Poezi per Gjyshen – Vjersha per Gjyshen

Gjyshes

Kur isha e vogël,
Kisha një gjyshe,
Më puthte,
më perkëdhelte,
Më ushqente si dallëndyshe.
Më tundëte krevatin,
Më vinte në gjumë,
Ëmbël më këndonte,
Më thosh të dua shumë.
Syçkat më mbylleshin,
Ngadalë e ngadalë,
Në vesh më tingëllonte
Një ninull,
një përrallë.
Vitet si kaluan,
Ikën me të shpejtë!
…Dhe gjyshen e dua
Ta kem pranë për jetë.
Nga gjyshja ime
Kam mësuar gjithçka,
Vath në vesh i kam
Këshillat që më dha.

2.Gjyshja ime më e mira në botë,
Urtë dhe ëmbël më ledhaton,
Sa herë që në shkollë nisem të shkoj,
Më përcjell tek dera,kurrë nuk përton.
E dua shumë,se vërtet është e mirë,
Kurrë,të mërzitem ajo s’më le,
Edhe kur jam në situatë të vështirë,
Nga gabimet që bëj,ajo më nxjerr.
Por këshillat e saja me zërin e ngrohtë,
S’më lejnë të gaboj,të shkoj rrugës tjetër,
Edhe përrallat që mi tregon natën vonë,
Janë një mësim,një përvojë e vjetër.
Shpesh ia ledhatoj rrudhat dhe thinjat,
Kur në prehër më merr,me puthje më pushton,
Duart e saja i ndjej sikur t’mijat,
Zemrën e madhe që për mua gufon.
Portretin e saj kur s’do ta harroj,
Edhe kushedi se ku do më degdisë jeta,
Para meje do qëndron ajo,dhe unë do ta vështroj,
Me fjalët e urta dhe këshillat e veta.
Me pasurinë më të madhe gjyshen s’e ndërroj,
Ajo është yll që gjithmonë ndriçon,
Ndaj e dua shumë se shumë gjëra më mësoi,
Rrugën e vërtetë,ajo ma tregoi.

Per gjyshen nga e gjithe familja

Nena jone e dashur
Urime, pranoni
Në këtë ditë nga ne, i dashur,
(Nga fëmijët dhe e gjithë familja).

Ne ju themi: faleminderit
Për kujdesin e përjetshëm,
Jini gjithmonë kaq të bukur
I sjellshëm dhe i përzemërt!

Fëmijët, stërnipërit dhe mbesat –
Të gjithë duan që ju të jetoni
Pa problem, sëmundje, mërzi –
Energjik, i gëzuar!

Vargje per gjyshen

Jeta jote qoftë e përjetshme
Gjyshja, e dashur, e dashur,
Engjëlli ynë, shpirt i bukur,
Ne ju përgëzojmë për festën,
Ne përqafojmë me dashuri, të dashur.
Lërini sytë të shkëlqejnë nga gëzimi
Dhe fitoret frymëzojnë zemrën
Dhe parajsa jep lumturi
Gëzimi dhe fat i mirë janë dërguar.
Ne jemi shumë të kënaqur që ju kemi.
Shpërblimi ynë i çmuar
Krenaria dhe gëzimi i syve tanë
Tek ne nuk keni nevojë për më shumë
Gëzuar ditëlindjen gjyshe e dashur
Ne ju përgëzojmë sinqerisht.
Me kujdes të mbahen nga fati
Në këtë ditë të ndritshme, ju urojmë.
Gëzim, fat të mirë, ngrohtësi.
Vite të gjata, shëndet dhe mirësi.
Buzëqesh, jeto i lumtur
Ne ju duam shumë!

Per gjyshen tone te dashur

 Çfarë është “gjyshja”?
– çorape të ngrohta,
Pite, petulla,
Puthje në faqe

Borscht, këshilla e zgjuar,
Reçel i shijshëm …
Prano, gjyshe,
Urime nga nipërit dhe mbesat!

Harrojeni lodhjen
Kjo festë është e ndritshme!
Jeto pa pleqëri,
Ngrohur nga lumturia!

Pa probleme, sëmundje,
Pa spitale dhe pa farmaci!
Dhe mbani mend: ju jeni për nipërit dhe mbesat –
Personi më i rëndësishëm!

Ti gjyshe je me e mira

E dashur, gjyshe e dashur!
Jam me fat në jetën time me ty.
Kur je me mua, zemra ime,
Zemra është dritë dhe dritë.

Ju më mësoni të jetoj me ndërgjegje.
Të dua çmendurisht.
Të gjitha telashet, dyshimet dhe hidhërimet
Unë ndaj me ju, gjyshe.

Ju jeni shumë më të mirët!
Nuk ka më të tillë në botë.
Në çdo ngjarje të paparashikuar
Ju do ta kuptoni dhe nuk do të jepni një sekret

Ju do të ngroheni me pëllëmbët tuaja
Dhe mua për çajin e mbrëmjes
Tregoni një histori qesharake
Dhe fus karamele në fshehtësi.

Pastaj, para gjumit, në dhomën time të gjumit
Ju do të hyni, duke buzëqeshur pak,
Dhe ju do të thoni: – Ju jeni mbesa ime e vogël,
Ëndrra të ëmbla. Gjer nesër. Derisa!

Gjyshe, ne ditelindjen tende
Unë nxitoj t’ju përgëzoj.
Ju lutem më falni për tekat.
Ju vlerësoj shumë.

Per gjyshen nga mbesat

E dashur zemer
Gjyshja e dashur
Ju do të jeni me ne sot
Me e bukura.

Ne do t’i lidhim harqet tuaja
Dhe ne thurim gërshetat
Pudrosni hundën
Dhe le të shkojmë për një shëtitje me ju.

Sepse sot ke lindur
Kaq i ri fare!
Urime gjithë familjes
Gezuar Ditelindjen!

Gezuar ditelindjen gjyshes

Urime pervjetorin
Gjyshja ime
Ju uroj lumturi dhe fat,
Dhe përqafo dhe puth.
Unë dua duar të buta
Asnjëherë i lodhur
Kështu që ne nuk e dimë ndarjen,
Kështu që të jemi gjithmonë bashkë.
Lëreni shëndetin të mos dështojë,
Le të mos lëndojë zemra
Lëreni takimin të dalë së shpejti,
Kur nipi vrapon ta vizitojë.

Gjyshja ime

ë dua gjyshja ime sa vetë diellin
Veç ti ja shton ngjyrat ylberit.
Ndrin si yll e shkëlqen si diell
Të dua aq shumë sa i madhi qiell
Të kesh gjyshe është dashuri
Të të kesh ty mrekulli

Alfabetin ti ma mësove
Rrugën e drejtë ti ma tregove
E pafundme është lumturia
Kur një gjyshe të pret tek shtëpia
Vetëm kush ka gjyshe
Di çfarë është dashuria.

Se ti je shpirti im
Vetëm ty të kam frymëzim
Je gjithcka për mua
Shumë e më shumë të dua
Dashuria për ty nuk ka fjalë
Vlen më shumë se çdo thesar.

Eshte gjyshja ime

Ti oj gjyshja ime e dashur
o sa shum te dua
qdo deshir qe ta kerkoj
ti ma ploteson mua

ajo dora jote e but
kur te me prek mua
me duket qe jam
duke fluturuar

nuk e di a me beson ndokush mua
gjyshen time shum e dua
dhe gjith do ta dua.

Kam nje gjyshe

Kam një gjyshe për merak
Më do shumë e bërtet pak
Të thurr nuk di por di të pi
Herë çaj e herë viski

Ajo syze nuk mban
Gjyshës fort nuk i ngjan
Me sheshir del të shëtis
Ndonjëherë edhe flet pis

E shiqoj unë me shumë habi
Çfarë gjyshe që s’rri në shtëpi
Ditë e natë ajo lexon
Dhe çdo ditë në punë shkon

Keq për ne ore fëmijë
S’ka mbet gjyshe në shtëpi
Një revolucion ta mendojmë
Që gjyshet përsëri t’i fitojmë