Poezi per Krishtlindje – Vjersha per Krishtlindje

Pragu i Krishtlindjeve

Krishtlindje
Perjashta ka drite
Drite i ndricohet shpirtit
E presim cdo vite
Datlindjen e Jezu Krishtit
Femijet te paret
Engjujt e planetit
Ti largojne hallet
Dhimbjen ta tretin
Dhurata presin pa nxitim
Por kur halle ke
Vec me nje perqafim
Dhurate te madhe ju dhe
Dhurate mori njerzimi
Kur lindi Jezusi
Se lindi ndricimi
Shpirtin me shprese ta mbushi
Te largon cdo dhimbje
Te largon cdo stres
Te ben te kesh bindje
Se endrra kurr nuk vdes
Te bekon ti lindjen
Te bekon dashurine
Te bekon diten
Te largon idhnine
Te meson ty jeten
Ta ndihmosh te semurin
Ta thuash te verteten
Te falesh ta rrezosh murin
Ta largon vetmine
Me ty eshte ne shpirt
Kemi gjithe pasurine
Me Ty o Jezu Krisht
Ndaj te gjithe do falemi
Ne faltoren e shpirtit
Prej Tij asnjehere s’ndalemi
As ditet e Amshimit

Lindja e Krishtit

Këtë natë Toka ishte në gjendje ngacmimi:
Shkëlqimi i një ylli të madh, të çuditshëm
Papritur mahnitur malet dhe fshatrat,
Qytetet, shkretëtirat dhe kopshtet.
Dhe në shkretëtirë, luanesat vëzhguan
Si, plot dhurata të mrekullueshme,
Karrocat lëviznin në heshtje
Me rëndësi erdhën deve dhe elefantë.
Dhe në ballin e një karvani të madh,
Duke ndezur në qiell,
Tre burra të mençur në çallmat e ndërlikuara
Shkuam te dikush për t’u përkulur.
Dhe në shpellë, ku nuk dolën jashtë tërë natën
Pishtarë, ndezje dhe fëmijë
Aty qengjat u panë në një grazhd
Fjetur bukuroshe Femije.
Atë natë e gjithë gjë u emocionua
Zogjtë kënduan në errësirën e mesnatës
Duke shpallur mirësi për të gjithë,
Fillimi i paqes në tokë.

Krishtlindje

Rreth përleshjeve të Krishtlindjeve.
Këmbanat po gumëzhinin në errësirë
Dhe bashkë me ta, në humor, fjalët janë:
U ndjeva si sot
Jeta e qytetit dhe fshatit
Duke u bashkuar, thirrja tingëllon:
“Paqja në tokë dhe lumturia për të gjithë!”

Nata e Krishtlindjes

Nata është e qetë
Në bazamentin e paqëndrueshëm
Yjet e jugut po dridhen.
Sytë e nënës me një buzëqeshje
Pamja e qetë në grazhd.
Pa veshë, pa sy ekstra
Këtu kënduan gjelat –
Dhe për engjëjt në më të lartat
Barinjtë e lavdërojnë Perëndinë.
Grazhdi shkëlqen butë,
Ndriçoi fytyrën e Marisë.
Kori yll në një kori tjetër
Dëgjimi i prikut të tmerrshëm.
Dhe digjet lart mbi të
Ai yll i tokave të largëta;
Me të janë mbretërit e lindjes
Ari, mirra dhe Libani.

Ne ditet e Krishtlindjes

Ditët e Krishtlindjeve
Për të bërë një të mirë:
Ndihmoni, të paktën me një fjalë,
Ata të pafat: Papërballueshme – tastierë
Indiferent – fal
Dhe madje edhe fqinjët e tyre
Mësoni të na duan!

Koha e duhur

Ylli ishte i ndezur. Shiko, është në.
Treguesi i së mirës!
“Krishti ka lindur!”, – thotë.
Nuk ka magji më të mirë.
Në një ditë të ftohtë dhe të ftohtë
Ju besoni – kjo do të vijë!
Do të largojë hijen e dyshimit
Dhe besimi do të sjellë!
Le të jetë në rregull
Nga tani e tutje,
Dhe gëzimi do të jetë i madh
Buzëqeshje në fytyrën tënde!

Urime per Krishtlindje

Urime për Krishtlindje.
Lejoni në jetën tuaj një mrekulli të ndodhë,
Mund gëzim, frymëzim dhe dashamirësi
Do të jetë në gjendje të jetoni në shtëpinë tuaj.
Le të shpresojmë, besim, ngrohtësi
Ju në jetë nuk largoheni për një çast,
Le të realizohet çdo ëndërr,
Unë sinqerisht ju urojmë më të mirën!

Krishtlindje kete vit

Fidanishte, – një ëndërruar fëmijë –
Ju mund të ngjitni nga kartat e ngjyrave,
Bëni letër ari nga letra
Barinjtë me një yll të Krishtlindjeve.
Gomar, buzë – çfarë bukurie! –
Ata do të qëndrojnë pranë qengjit të Krishtit.
Këtu ata janë – në rrobat e të shkëlqyera
Tre mbretër nga vendet e mrekullueshme lindore.
Në shkretëtirë në pritje të një mrekullie
Ata janë të shtyrë nga devetë e bindura.
Dhe Krishti Fëmija? Në këtë orë
Ai është në zemrën e të gjithëve!

Poezi per Krishtlindje

Ejani, o femije. 

O femije, ejani me shpejti,
Ejani kendoni me brohori.
Levdonje Krishtin plot dashuri, 
Qe sonte lindi prej Zojes Mri.

O femije ejani plot hare,
Ejani kendoni ju bashke me ne.
Paqja sonte zbriti mbi dhe,
Shelbuesi i botes erdh nder ne.

O femije ejani me dashuri,
Ta shohim Krishtin per bukuri.
Zemrat tona t’ia japim Atij,
Me na rujt, ne Parriz me na shti.

O femije ju ejani me gezim,
Shiqoje Krishtin si kerthin,
Bini ne gjunj, ju para tij,
Dhe jepja zemrat me dashuri.

Krishtlindjes

Krishtlindjet janë me drita dhe xixa që shndërisin në netët e ftohta të dhjetorit,
dhe rrejshmërisht atmosferën e bëjnë ndryshe, duket më mirë e më bukur, e se vërtetë,
nën llampa, nën drita e zbardhëllima të tjera ndihet realiteti ynë, që gëlon në zemrat e shqiptarëve,
sesi kjo festë ndryshe e gjen njërin, ndryshe tjetrin, sot kur jemi pranë vitit 2019.

Nuk shkon më tutje, por se në qendër të Tiranës, një djalë i vogël rri dhe sheh në të ftohtë si luajnë të tjerët,
duke u dridhur dhe me rrobe të leckosura, e ai është e vërteta që ndihet në ajër,
larg ngrohtësisë false, vërtetësia lakuriq, që të bën të dridhesh dhe të shkatërrohesh në njëqind copa,
është fosili që nuk harrohet, është ndërgjegja që duam modemos ta varrosim, e sytë të bëjnë sikur nuk shohin.

E një komb që rren kështu në sy të vetes në radhë të parë dhe më tej në sy të botës,
është destinuar të fiket, është destinuar të shuhet për çdo ditë, edhe perëndimet të errëta i ka,
se një vend që nuk prodhon shpresë, po veç mashtron në emër të përparimit, si shaka dridthëruese,
nuk mbjell sot lot, por ata i gropos, për t’i djegur mot, fort, therrje në zemër, kombi mërdhihet.

Gezuar Krishtlindjet

Sot feston bota mbare
lindi Mesia, shpetimtari i madh
universi i perulet, qiejt i binden
per shume vjet gezuar krishlindjet

pellumbi bardhe, kraheleshuar
simbol i paqes, dashurise hyjnore
te festofte jeta’ o qenie e bekuar
gjetsh miresine, paqen shpirterore

nate nuk ka, erresira sekziston
“Ai” eshte buka qe zbriti nga qielli
mos harro lutu edhe kur smekaton
medaljon i vogel para Tij eshte dielli

gezohu, festo, prane familjes rri
ndjej frymen e shenjte, madheshtine e Tij
shpirti nuk plaket dhe pse ikin vitet
te uroj per jete’ Gezuar Krishlindjet’

ashtu si cdo gjallese, ti duhet ta dish
çobani jone hyjnor e ka emrin Jezu-Krisht
te dhente uraten, uraten e bekuar
te ndricofte rrugen drejt parajses se premtuar.

Prolog Krishtlindjeve

Jehonë Engjëjsh që këndojnë “U ngazëllove”
Nga shumë heshtje lind heshtja
Kështu, drita e yjeve thuret në litarë
Me të cilën Fuqitë e paqes harmonizohen ëmbël.
Gëzohu, o tokë, Zoti yt
Ka zgjedhur vendin e tij të shenjtë të pushimit.
Ja, shenja me krahë
Fluturon mbi atë krizalidën e shenjtë.

Shpirti i padukshëm i yjeve u përgjigjet atyre:

Përkuluni në këngën tuaj, fuqi përdëllyese.
Përkuluni mbi harqet tuaja të fildishtë e të artë!
Ajo që ju njihni vetëm vagëllimthi është bërë
Në rrugë të shkurtra e të ndritshme, blu:
Përkuluni në lëvdatën tuaj;
Sepse nëse mendimi juaj i hollë
Nuk sheh veçse pjesërisht burimin e mistereve
Edhe në këngët tuaja, jeni urdhëruar që t’i këndoni:
“Lavdi! Lavdi qiejve të lartë
Paqe menjëherë në tokë”.

Engjëjt që vazhdojnë me këngën e tyre:

Barinj dhe mbretër, me qengja dhe temjan
Shkoni e shlyejeni injorancën e njerëzimit:
Me mirrën tuaj të kuqe bëjeni shije të ëmbël.
Ja biri i Perëndisë bëhet lëmoshëdhënësi i Perëndisë
Jepni këtë pako gjë
Para se ai t’ju japë gjithçka.