Poezi per Prinderit – Vjersha per Prinderit

Prinderve te mi

Me shum mundime më rrite

në rrugë të drejtë më ke eduku,

më fal moj nëna ime dashur

nëse zemrën ta kam lëndu.

Ishim të ri moj nënë,

s,ti kuptonim vuajtjet tua,

tash kur t,i kujtoj ato

lotët më rrjedhin mua.

Këto vite sa jetove

një gjë kuptova o shokë,

si nëna që po t,djegëte zemrën

askush tjetër në botë.

Sa herë që shkoj në Atdhe

varrin e saj vizitoj,

lutem për shpirtin e saj

gjer në vdekje se harroj.

Per ty babai im

Babai im i dashur

gėzim kurr s,ke pėrjetu,

unė biri yt Sabriu

kėto fjalė t,i kam kushtu.

Jetova pa shijuar gėzim

as pa mė tė voglėn pasur,

familjes sonė tokėn tė tėrėn

na kishte rrėmbyer shkjau i zi…

Nga tė gjitha ato brenga jete

vdice e ike nė atė botė,

e ne si gjashtė zog n,kuvli

mbetėm tė qajmė me lot.

Vetėm katėrmbėdhjet vjet isha

kur vdekja tė mori Ty.

tė gjitha obligimet e shtėpisė

mua tė njomin mė ranė mbi kry!

Sikur tė gj! itha kėto vuajtje

nuk mė mjaftoni nė jetė,

ja tani edhe gurbeti

mė ka humbė e mė ka tretė!

Per prinderit e mi

prinderit e mi
sa shume qe ju dua
me sa veshtiresi ne jet
ju me rritet mua.

I bekuar eshte
qdo femij
ai qe ia di vleren
prinderve te tij.

une tani jam rritur
dhe nje gje e di
se pika me e dobet e imja
jan prinderit e mi.