Poezi per Vitin e Ri – Vjersha per Vitin e Ri

Poezi dhe Vjersha per Vitin e Ri
Vjersha per Vitin e Ri

Vit i Varrosur

Sot,
një ceremunjal murtor,
po e varrosi një vit,
në vit jetësor.

Vit,
kufom e stolisur,
dritat,
kandil i lutjës për ty.

Po e varrosi,
nën kujtimet më të bekura,
e laj,
me lotetët e ëmbël e të njelmët,
jo nga shija,
por nga përjetimi.

365 pjesëmarres,
ecin për varrim,
kufomë e bukur,
viti im.

Vit,
mbete kujtim,
me mangësi e përparesi,
sot,
të varrosa ty.

Nje pellumb i bardh ne dritare troket,
Hape dritare se dicka e mir ju pret,
Ne krahet e ti ka nje porosi,
Gezuar gjith Shqiptarve Vitin e Ri.

Vitet kalojn shpejt,
Gjerat ngelin me kujtime,
Me rastin e kesaj feste,
Pranoni shum urime.


Fryu era, u hap dera,
Mos kujtoni, se une erdha,
Erdhi kartolina ime,
Per tju sjedhur shum urime.

Nje yll ne qiell ,sa bukur shendrit, 
kjo hene e bukur po na fal kete drite, 
qielli i kalter dicka te tregon, 
se ke nje shoqe qe asnjeher s’te harron, 
Me dashuri vitin e ri ta uron. 

Në mes të muzikës,
Në mes të humorit,
Urime festa e,
31 dhjetorit.

Vjersha e Vitit te Ri

Tash që festat po afrohen,
T’a harrojmë çdo brengë e hall,
T’i bëjmë zemrat të gëzohen,
Të shpresojmë për vit të mbarë!
Gëzoni miq, vëllezër e motra,
Ju të gjithë, ngado që jeni,
Gjithandej ku, shqip flet votra,
Gaz e shpresë, uroj të keni!
Edhe ju, miq të nderuar,
Qe u mbërtheu jeta skamnore,
E lus Zotin e madhëruar,
Shumë urata t‟ ju falë prore!
Me fat Festa e Krishtlindjes,
Shumë shëndet e begati!
Gjithandej, ju bij të shqipes,
Shumë me fat Vitin e Ri

Mengjesi i Vitit te Ri

Se si erdhi mengjesi i ketije fillim viti,
Pulebardhat rendin ne qiell pa kufi,
Rete jan mbledhur ,e po ikin tinez,
Koha eshte e nxirre gati per stuhi!

Eshte mengjesi i pare i vitit,
Me pas do ta pasojne me dhjetra,
Keshtu vijne e e ikin radhe e radhe,
Ne te njejten rruge qe ne kohet e vjetra!

Ky mengjes i pare sot hapi siparin,
U shtri permbi pllaja, u be nje me barin,
Gjithe nates ne pritje te mengjesit kam ndejtur,
Ndoshta i vetem pa gjume ,ne kete qytet te fjetur.

Vjersha per Vitin e Ri

Viti i ri me perplot rrena
Esht kjamet ne disa vena
Mjer laknori i shtepis
Q.e pret mazen e kojshis

Dalin njerzt me ba pazr
Ai i vatfri s.ka ku mej mar
Si vit t.ri e si bajrama
Fukaras si ndoley xhama

Vaj ky Popull qka e xheti
Esht ba me fol vet_me veti
U dal shteti ashiqare
Buxhet. ska thot dalshi fate

Mjer ky viti qe po shkon
Po vjen theatrical hapa hapa
Krejt qka bat uvodh e u shit
S.mbahet shtet tash n.krraba

Viti i ri. He. More i mjer
Ma mir ke me ardh n.ver
Pasha mixhen keq na ke nxam
Na trathtuen keq na kan lan

Erdhi dhe ky viti i ri

Si çdo vit
Ti s’harron
Te vish te na vizitosh.

Hare na solle plot,
Çka ngelur pa na dhene më?
Femijet me dhurata plot.
A ke me?

Dita e preferuar per mua,
Per femijet,
Per te gjithe boten.

Femijet luajne,
Prinderit gatuajne.
Nderkohe qe ti
Ne na vezhgon.

Dje darke e madhe,
Mbushur fishekkzjarre.
Qielli mbushet plot.
Mos mbaroni sot.