Thenie per te qeshur – Poezi per te qeshur

Kur te ndjesh nevoje per te punuar…ulu pusho deri sa te kaloje deshira

Mos harro, puna eshte shendet. Keshtu qe leri te semuret te merren me pune

Mos u merzit nese dikush pelqen dike tjeter dhe jo ty..
Esht e veshtir te bindesh majmunin se Luleshtrydhja eshte me e mire se Banan’ja

Ligji i femrave: -Kur je ti ne gabim, kerkon falje! -Kur eshte femra ne gabim, prap ti kerkon falje!

Ai qe te rreh, eshte me i forte

I jep doren, te merr oren

Qyli eshte nena e te gjitha te keqijave, por si nene duhet respektuar

Shoku i mire njihet nga leket

Qente le te lehin, ti futja vrapit

Çdo kush do të shpëtojë botën, asnjë nuk do të ndihmojë mamin për të larë pjatat.

Puna eshte e Shenjte, keshtu qe mos e prek me dore

E ndienim qiellin qe bubullinte siper nesh,
furtunen qe merrte gjithcka rrotull nesh,
toka qe rreshqiste nen kembet tona,
ik pirdhu ti me gjithe piknikun tat…

Zemra ime tulle
Zemra jote llac
Dashuria jone
Pallat 15-te katsh…

Kalojne minutat,por ti nuk vjen,
kalojne oret,por ti nuk vjen,
kalojne muajt,por ti nuk vjen,
…sa mire qe jam fshehur

Jashte dielli djeg si saç
ne me kova ngarkojme llaç
ore-ore lule-bore
çoje llaçin ku e more

Ne dritare rrija une,
ne dritare rrije ti.
Buke me gjalpe haja une
buke me gjize haje ti.
…eh dashuri, dashuri…