Thenie per Vajzen

“Unë jam krenare për shumë gjëra në jetë, por asgjë nuk mund të jetë nënë e një vajze të tillë.”
“Një vajzë mund të rritet më shumë në prehrin tuaj, por ajo kurrë nuk do të rritet më shumë nga zemra juaj”.
“Në kohën që një grua e kupton se nëna e saj kishte të drejtë, ajo ka një vajzë që mendon se është gabim.”
“Nëna është ajo që mund të zërë vendin e të gjithë të tjerëve, por vendin e së cilës nuk mund ta zërë askush tjetër.” – Kardinali Meymillod.
“Kur shikoni në sytë e nënës suaj, ju e dini që është dashuria më e pastër që mund të gjeni në këtë tokë.” – Mitch Albom.
“Edhe pse luftojmë dhe çmendim njëri-tjetrin, tani kemi këtë kujtesë të vogël se dashuria jonë për njëri-tjetrin është më e madhe se gjithçka në këtë botë.”
“Ndonjëherë kur shoh një mrekulli, shikoj në sytë e vajzës sime dhe kuptoj se tashmë kam krijuar një të tillë.”
“Nëna ime është një këngë e pafund në zemrën time të rehatisë, lumturisë dhe qenies. Ndonjëherë mund t’i harroj fjalët, por gjithmonë e mbaj mend melodinë. “
“Ju jeni gjithmonë në mendimet e mia. Kur ishe i vogël, e dija vendndodhjen tënde në çdo moment. Tani që ti je vetë, unë gjithnjë e di se ku je, sepse të mbaj në zemrën time. ”- Elizabeth Berg

“Fjalët nuk janë të mjaftueshme për të shprehur dashurinë e pakushtëzuar që ekziston midis një nëne dhe një vajze.” – Caitlin Houston
“Nuk ka asgjë aq të fuqishme sa dashuria e nënës dhe asgjë aq shëruese sa dashuria e fëmijës.”
“Asnjë vajzë dhe nënë nuk jetojnë kurrë të ndarë, pavarësisht nga distanca mes tyre.” – Christie Watson
“Vajza ime, askush tjetër nuk do ta dijë kurrë sa të dua, madje as ty, të paktën deri sa të bëhesh nënë vetë”.
“Një nga marrëdhëniet më të rëndësishme që do të kemi është marrëdhënia që kemi me nënat tona.” – Iyanla Vanzant
“Unë kurrë nuk dua që ajo të mendojë se e gjithë bota sillet rreth saj. Por unë dua që ajo të dijë, pa dyshim, se e di e gjithë bota ime. “
“Buzëqeshja juaj është simpatike, e qeshura juaj është infektive. Ju jeni një grua mahnitëse dhe mbi të gjitha, ju jeni vajza ime. ”
“Nëna ishte një komoditet. Nëna ishte në shtëpi. Një vajzë që humbi nënën ishte papritmas një varkë e vogël në një oqean të zemëruar. Disa anije përfundimisht notuan në breg. Dhe disa anije, si unë, dukej se notonin gjithnjë e më larg nga toka. ” – Ruta Sepetys
“Nëna është dikush që do të dëgjojë gënjeshtrat tuaja por do të presë me durim që të pranoni atë që keni bërë. Faleminderit që durove me mua gjithë jetën time mami, të dua! ”

“Mami: Ngjitësja që mban gjithçka së bashku edhe kur ajo mendon se mund të copëtohet”.
“Një vajzë është kujtimet e lumtura të së kaluarës, momentet e gëzueshme të së tashmes, dhe shpresa dhe premtimi i së ardhmes.”
“Unë do të të mbaj lart kur nuk mund të qëndrosh, unë do të fshij lotët e tu kur qan, unë do të luftoj për ty kur të heqësh dorë dhe do të të dua përgjithmonë dhe gjithmonë”.
“Unë kurrë nuk e dija sa dashuri mund të mbante zemra ime, derisa dikush më thirri mami.”
“Vajza ime është jashtëzakonisht e mahnitshme dhe unë jam me fat sepse bëhem mamaja e saj.”
“Pavarësisht se sa vjeç bëheni, ndonjëherë, ju ende keni nevojë për një përqafim nga nëna për ta bërë gjithçka më mirë.”
“Marrëdhënia nënë e bijë është një lidhje e veçantë që shtrihet në vite. Përmes të qeshurave, shqetësimeve, buzëqeshjeve dhe lotëve. Një ndjenjë besimi që nuk mund të prishet, një thellësi dashurie ndonjëherë e pathënë. ”
“Çdo mundësi e humbur në jetën time ka qenë plotësisht e vlefshme, sepse përfundimisht më çoi të kisha një vajzë të bukur si ti.”
“Kishte raste kur, në shkollën e mesme dhe të mesme të lartë, nuk kisha shumë miq. Por nëna ime ishte gjithmonë shoqja ime. Gjithmonë ”. – Taylor Swift

“Ju gjithmonë do të jeni Super Mami në sytë e vajzës suaj, pa marrë parasysh sa herë mendoni se keni dështuar.”
“Nëna më e dashur, e di që luftojmë herë pas here dhe vazhdojmë të diskutojmë përsëri dhe përsëri. Por të lutem dije thellë brenda, shpresoj se zemra jote e di se dashuria ime për ty do të rritet përgjithmonë, unë të dua ”.
“Momenti më i lumtur i jetës sime ishte ndoshta kur lindi vajza ime,”
“Kur të jeni i rritur, nëna juaj ecën pranë jush. Si dy miq mund të shijoni jetën së bashku. “
“Nuk ka asgjë më të fuqishme se dashuria e një nëne për vajzën e saj dhe nuk ka asgjë më shëruese sesa mirënjohja e një vajze.”
“Si nëna dhe bija, ne jemi të lidhur me njëri-tjetrin. Nëna ime është kockat e kurrizit tim, duke më mbajtur të drejtë dhe të vërtetë. Ajo është gjaku im, duke u siguruar që ajo të jetë e pasur dhe e fortë. Ajo është rrahja e zemrës sime. Tani nuk mund ta imagjinoj një jetë pa të. “- Kristin Hannah
“Unë nuk kam frikë aspak nga vdekja sepse unë tashmë kam parë parajsën kur mbështes kokën në shpatullën e mamasë time. Ju jeni frymëzimi im dhe personi im i preferuar. Të dua shumë, mami. ”
“Nëna dhe vajza – është një lidhje e veçantë që shtrihet gjatë viteve. Përmes të qeshurave, shqetësimeve, buzëqeshjeve dhe lotëve, një ndjenjë besimi që nuk mund të prishet, një thellësi dashurie ndonjëherë e pathënë, një miqësi e përjetshme e ndërtuar mbi ndarjen, përqafimet dhe puthjet, ngrohtësinë dhe përkujdesjen. Nënë e bijë, zemrat e tyre si një – një lidhje që nuk mund të zhbëhet kurrë. ”
“Vajza ime është arritja ime më e madhe. Ajo është një yll i vogël dhe jeta ime ka ndryshuar aq shumë për më mirë që kur ajo erdhi përpara. “- Denise Van Outen

“Dashuria e një nëne është paqja. Nuk duhet të merret, nuk duhet të meritohet. “- Erich Fromm
“Jeta nuk vjen me një manual, por vjen me një nënë”.
“Krahët e një nëne janë më ngushëlluese se kushdo tjetër.” – Princesha Diana
«Nëna: ajo tek e cila ngutesh kur shqetësohesh.» – Emily Dickinson
“Vajzat janë vajzat e vogla që rriten për t’u bërë shoqja juaj më e mirë.”
“Në momentin që ata të vendosën në krahët e mi, ti u futa menjëherë në zemrën time”.
“Unë besoj në dashuri me shikim të parë sepse e doja mamanë time që kur hapa sytë”.
“Ne qeshim, qajmë. Ne bëjmë që koha të fluturojë. Ne jemi miqtë më të mirë, nëna ime dhe unë. ”
“Zoti nuk mund të jetë kudo, dhe për këtë arsye ai bëri nëna” – Rudyard Kipling

“Unë jam një grua e fortë sepse një grua e fortë më rriti.”
“Nëna ime ishte modeli im para se të dija se çfarë ishte ajo fjalë.” – Lisa Leslie
“Jeta ime mund të mos jetë një përrallë, por vajza ime është princesha ime.”
“Çelësi i lumturisë është të kesh një vajzë si ti.”
“Si nëna si vajza. Nuk do të doja të isha si askush tjetër ”.
“Jeta sjell shumë gjëra, por lidhja midis një nëne dhe një vajze është diçka e veçantë.”
“Unë njoh një vajzë, ajo vendos ngjyrën në botën time. Ajo nuk është askush tjetër veç vajza ime. ”
“E dashur nënë, ti je më shumë se dashuri për mua dhe je gjithçka e imja.”
“Nënat dhe bijat ndajnë historitë më të mira”.

“Nënat dhe vajzat janë më të afërtat kur vajzat bëhen nëna.”
“Pamja më e keqe në këtë botë është të shohësh nënën tënde duke qarë.”

“Vajza mund të rritet më shumë se prehëri yt, por nuk do të rritet asnjëherë më shumë se zemra jote”.

“Vajza është kujtimet e lumtura të së shkuarës, kujtimet e gëzueshme të së tashmes dhe shpresa e premtimi i të ardhmes”.

“Ti do të jesh modeli i saj i parë, mikja e saj e parë, dashuria e saj e parë. Ti je nëna e saj dhe ajo është e gjithë bota jote. Eshtë vogëlushja jote”.

“Të dua për vogëlushen që ishe dikur, për gruan e mrekullueshme që je sot, dhe për vajzën e çmuar që do të jesh gjithmonë”.

“Nuk dua që ime bijë të ecë në gjurmët e mia. Dua të ecë në shteg krah meje dhe të shkojë edhe më larg se sa unë”.

“Për botën, ti je thjesht një nënë. Por për vajzën tënde, ti je bota”.

“Të dashura bija, nëse do t’ju jepja një dhuratë në jetë, kjo do të ishte aftësia për të parë veten tuaj me sytë e mia”.

“Nënë dhe bijë, është një lidhje speciale që shtrihet ndër vite. Përmes të qeshurave, meraqeve, buzëqeshjeve dhe lotëve. Një ndjenjë besimi që nuk mund të thyhet, një thellësi dashurie që nuk përshkruhet me fjalë, një miqësi sa vetë jeta që ndërtohet mbi përqafime dhe puthje, ngrohtësi dhe kujdes, nënë dhe bijë, me zemrat e tyre si një e vetme. Një lidhje që nuk zgjidhet dot kurrë”.

“Nëna është ajo që mund të zërë vendin e gjithë të tjerëve, por vendin e të cilës nuk e zë dot askush”.

“Bija është ajo me të cilën qesh, ëndërron, dhe dashuron me gjithë zemër”.

“Mosmarrëveshjet nënë-bijë ishin, në prapavijë, në thelb nëna duke deklaruar të vërtetën dhe vajza duke marrë kohën e saj të ëmbël duke ardhur.” – Barbara Delinsky
“Të kesh një vajzë të vogël ka qenë si të ndjekësh një hartë të vjetër thesari me shtigjet e rëndësishme të shqyera.” – Heather Gudenkauf
“Të përshkruash nënën time do të thotë të shkruash për një uragan në fuqinë e tij të përsosur, ose ngjitjen, ngjyrat në rënie të ylberit.” – Maya Angelou
“Po, është mjaft e mahnitshme sesi vazhdoj ta trondit nënën time edhe pas gjithë këtyre viteve bashkë.” – Eloisa James
“Shpresoj që një ditë ajo të takojë vetëm burrin e duhur dhe të ketë foshnje – një pasuri e tërë foshnjash, më shumë sesa mund të kisha – kështu që ajo e kupton se si më vret mua tani që nuk do të më lejojë ta përqafoj kur ajo është në një gjendje të dukshme shqetësimi” – Kristina Riggle
“Unë kurrë nuk mund ta harroj nënën time. Ajo është ura ime kur unë kisha nevojë të kaloja përtej, ajo u qëndrua aq gjatë sa që unë të kaloja përtej sigurt. “- Renita Weems.
“Gjithë çka di është se ju mbajta për nëntë muaj. Unë të ushqeva, të vesha, pagova arsimin tënd në kolegj. Të më miqësosh në Facebook duket si një gjë e vogël për të kërkuar në kthim. ”

“Unë mund të dukem si babi im, por kam qëndrimin e mamasë time.”
“Unë i thashë mamasë time se po pushtonte hapësirën time private dhe ajo tha se dola nga hapësira e saj personale.”
“Ndoshta mami është alter egoja ime dhe gruaja që mund të jem kur jam duke punuar.” – Mary Tyler Moore
“Nëse evolucioni funksionon vërtet, si ndodh që nënat kanë vetëm dy duar?” – Milton Berle
“Blerja e Ditës së Nënës është e vështirë kur nëna juaj meriton një ishull, por ju mund të përballoni një qiri.”
“Mami, thjesht doja të them urime. Unë u tregova i përsosur. ”
“Nuk mund të besoj se e kam ndarë trupin tim me një vajzë që nuk do të ndajë as M&Z e saj me mua.”
“Durimi i një nëne mund të krahasohet si një tub pastë dhëmbësh – nuk është zhdukur kurrë.”
“Unë ndjehem viktimizuar personalisht nga vajza ime. Unë thjesht dua që ajo të ndalojë së hedhuri sende ndaj meje. “

“Çdo nënë shpreson që vajza e saj të martohet me një burrë më të mirë se ajo dhe është e bindur që djali i saj nuk do të gjejë kurrë një grua aq të mirë sa babai i tij.” – Martin Andersen Nexö

“Bijë, dua që ti të falësh lehtësisht, të qeshësh me të madhe dhe të mos e lejosh kurrë të bëhesh gruaja e padukshme, e heshtur që ishte nëna jote. Bijë, kështu i zbusim zemrat tona dhe bëhemi qenie më të mira njerëzore. ”- Diriye Osma
“Çdo ditë bëhem pak më shumë si nëna ime dhe nuk mund të jem më krenare.”
“Për vajzën time. Kurrë mos harro se të dua. Jeta është e mbushur me kohë të vështira dhe kohë të mira. Mësoni nga gjithçka që mundeni. Bëhu gruaja që unë e di se mund të jesh ”.
“Unë e dua nënën time ashtu si pemët e duan ujin dhe rrezet e diellit. Ajo më ndihmon të rritem, të përparoj dhe të arrij lartësi të mëdha. ” – Terry Guillemets
“Nëna ime donte që unë të isha krahët e saj, të fluturoja pasi ajo kurrë nuk kishte guximin të bënte. Unë e dua atë për këtë. Më pëlqen fakti që ajo donte të lindte krahët e saj. ” – Erica Jong
“Një nënë e mëson vajzën e saj se si të ndjehet për veten, për trajtimin e presionit, për shijimin e gëzimeve të jetës dhe pushtimin e frikës.” – Melissa Harrison
“Ne nënat kemi një rol mrekullisht të çmuar dhe vërtet të fuqishëm për të luajtur në imazhet e ardhshme të vajzave tona. E vërteta është, mënyra më efektive për të ngulitur te bijat tona një shans luftimi për vetë-dashurinë dhe fuqizimin gjatë gjithë jetës nuk është në librat që u lexojmë atyre, ose punëtoritë që u dërgojmë atyre, ose mediat që bëjmë ose bëjmë mos i ekspozoni ata, madje as gjërat që u themi atyre, përkundrazi është në reflektimin e dashurisë për veten dhe fuqizimin që ata shohin tek ne, nënat e tyre. Modeli i fuqizimit tonë u jep vajzave tona leje të jenë të fuqishme. “- Melia Keeton-Digby
“Ajo na rriti me humor dhe na rriti për të kuptuar se jo gjithçka do të ishte mirë – por si të qeshim me të.” – Liza Minnelli

“Unë nuk dua që vajza ime të ndjekë hapat e mi. Unë dua që ajo të marrë rrugën pranë meje dhe të shkojë më larg sesa mund të kisha ëndërruar të jetë e mundur. “
“Vajza ime, ndërsa kemi pasur fatkeqësi, ne gjithashtu kemi pasur më shumë kujtime të ëmbla që na lejojnë të kapërcejmë sfidat me të cilat përballemi.” – Ann Butler
“Një vajzë është partneri gjinor i një nëne, aleati i saj më i ngushtë në konfederatën familjare, një zgjatim i vetvetes. Dhe nënat janë modeli i vajzave të tyre, harta e tyre biologjike dhe emocionale, arbitri i të gjitha marrëdhënieve të tyre. ” – Victoria Secunda
“Nëna ime ishte si rërë. Lloji që të ngroh në një plazh kur del duke u dridhur nga uji i ftohtë. Lloji që ngjitet në trupin tuaj, duke lënë përshtypjen e saj në lëkurën tuaj për t’ju kujtuar se ku keni qenë dhe nga keni ardhur. ” – Clare Vanderpool
“Dashuria e një nëne për fëmijën e saj nuk është si asgjë tjetër në botë. Nuk njeh ligj, as keqardhje. Ajo guxon të gjitha gjërat dhe shkatërron pa pendim gjithçka që qëndron në rrugën e saj. ” – Agatha Christie
“Ndoshta u futa në lëkurën që nëna ime la pas dhe u bëra vajza që nëna ime kishte qenë, ajo që ajo akoma dëshironte të ishte” – Laura Kasischke
“Nëse do t’i jepja vajzës time tre gjëra, do të ishte besimi për të njohur gjithmonë vetëvlerësimin e saj, forca për t’i ndjekur ëndrrat e saj dhe aftësia për të ditur se sa e dashur, ajo është thellësisht e dashur”.
“Askush në jetën tënde nuk do të të dojë kurrë si nëna jote. Nuk ka dashuri aq të pastër, të pakushtëzuar dhe të fortë sa dashuria e nënës. Dhe kurrë nuk do të më dojnë në atë mënyrë përsëri. ”- Shpresoj Edelman
“Gjatë viteve, kam mësuar shumë nga mamaja. Ajo më mësoi për rëndësinë e shtëpisë dhe historisë, familjes dhe traditës. Ajo gjithashtu më mësoi se plakja nuk do të thotë të ngushtosh fushën e aktiviteteve dhe interesave të tua ose të pakësosh kënaqësitë e mëdha që duhet të kesh çdo ditë. “- Martha Stewart