Urime per Krishtlindje

Krishtlindjet jane festa me e bukur sepse arrin te sjelli dashuri dhe lumturi ne shtepit e te gjithe botes.
Urime te gjitheve.

Eja o Krisht nder ne, mbushi zemrat plot hare.
Na te presim plot me gezim, dhe te themi:
Ti je shelbim! Se pari here ne zemren time, Jezu i im, jam plot gezime,
Ty te prita gjithe pa durim, dhe pranova une kete ngushellim.
O Krisht, ne zemren time pusho, dhe ti mue kurre mos me harro!
Une ty te lypa, une ty te gjeta me ty u bashkova, ne ty eshte jeta.

Erdhi Krishti i vogel Zoti ju bekoft, qdo ënderr e juaja u realizoft
Adhuroni Krishtin ne betlehem, Ky urime nga “ne jemi katolik përgjithmon’ ju vjen..
Urime te gjithve besimtarve katolik kjo fest.

Krishtlindjet tashme erdhen dhe te gjithe kerkojne nje dhurat te bukur per ti bere atyre qe i duan,
por dhurata me e madhe dhe me e bukur mbetet gjithmon, ne jeten e perditshme njerzit qe te duan
dhe te qendrojne prane ne momentet me te veshtira….dhe ne ato momente te bukura.
Gezuar Krishtlindjet nga zemra.

Me rastin e festes se Krishtlindjes ju uroj gjith shqiptareve te besimit katolik festa te kendshme.
Qofshit perjetesisht te lumtur me ata qe ju duan dhe ata qe i doni.

ë shpresojmë se Krishtlindjet e tjera do të na gjejnë më mirë, më të bashkuar, më të begatë, më të vendosur në ndërtimin e Kosovës Evropiane.
Të gjithë besimtarëve shqipëtar të fesë katolike në Republikën e Kosovës, Shqipërisë dhe anembanë globit që festojnë këtë natë të shenjtë Gëzuar Krishtlindja!

Ju dëshiroj shëndet, mbarësi, paqë dhe lumturi në jetën tuaj. Uroj që Krishtlindjen ta kaloni në atmosferë tolerance, paqeje dhe dashurie me familjet tuaja.
Për shumë mote, Gëzuar!

Gjithe Besimtareve Katolike te trevav shqiptare dhe atyre ne diaspor Urime festa e Kershendellav paqja mbretroft ne shtepit dhe zemrat e juaja Urimeeee

Krishti i vogël, Krishti fëmi, në zemrën time eja ti.
Aty mbrenda sdo kesh ftohtë, dashuria ime do të ngrohë. Ti për ne je bërë njeri, dhe ke lindur si çdo fëmi. Ke ardhur të na sjellesh lumturinë, gëzimin, paqën, dashurinë. Këtë vit në lutje nuk do kerkojmë, por më gjithë zemër do të falenderojmë. Sepse Kosova në paqë jeton, dhe në liri sot feston. Nuk i harrojmë ato që dhanë jetën, Për tju dhuruar fëmijëve shpresën.
Ato tash janë lart tek ti, dhe buzëqeshin plot krenari.
Sonte nuk ke lindur në grazhdin e ftohtë, Por në zemrat tona ku do te jesh ngrohtë.
Sepse aty ka shumë dashuri, Për ty që na sole përseri lumturi.
Dashuria jote e pafund Erdhi dhjetori përseri, dhe solli dëboren e bardhë, që me pëlerinën e saj, mbuloi vendin mbarë.
Solli dimrin e ashpër, dhe erën e ftohtë, që përplaset në fytyrë, të shpon pa mëshirë.
Dhe mendja ime vrapon tek ti, që në atë dimër të ftohtë, linde në një grazhd, si më i varfëri në botë. Ja, unë të shoh ty, shoh hapin tendë të njomë, të shpuar nga kashta, shoh duart e tua të vogla, të ngrira.
Si akull, dhe them(i) e mahnitur, “sa shumë me ke dashur”

Urim ditelindje